Krajowa Rada Radców Prawnych przesądziła, że planowany na 7 listopada XII Krajowy Zjazd Radców Prawnych będzie obradował poprzez łącza internetowe. Rezygnacja z tradycyjnej formy obrad została wymuszona ograniczeniami związanymi z epidemią koronawirusa.

Zjazd w formule online ograniczy się prawdopodobnie do wyboru władz i przyjęcia sprawozdań. Jak zauważa jedyny dotąd zgłoszony kandydat na prezesa samorządu mec. Włodzimierz Chróścik (b. dziekan z Warszawy), zjazd miał być okazją do przedyskutowania ważnych bieżących spraw z zakresu np. etyki zawodowej czy samorządowej ordynacji wyborczej, a poza tym do bezpośrednich spotkań i dyskusji służących integracji środowiska radców.

Czytaj także: Mikołaj Pietrzak odpowiada Sebastianowi Kalecie: Uderz w stół, a „połączenie zawodów" się odezwie

– Chcemy to nadrobić. Mamy nadzieję, że za rok, jesienią 2021, już nie będzie obostrzeń i wtedy zwołamy nadzwyczajny zjazd – zapowiada Chróścik.

W zjeździe weźmie udział ponad 300 delegatów z 19 izb w całym kraju. To pewne wyzwanie techniczne, bo owi delegaci będą rozproszeni, a każdy powinien mieć zapewnioną możliwość głosowania.

Jak zapewnia Tomasz Scheffler, zastępca kierownika Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji KRRP, do obsługi zdalnych obrad będą użyte systemy informatyczne zapewniające wszystkim aktywny udział w obradach oraz zdalne głosowanie.

– Te systemy są zdolne obsłużyć ponad 300 uczestników. Już były stosowane przez nasz samorząd do zdalnych obrad, ale w najbliższych dniach dodatkowo go przetestujemy – deklaruje mec. Scheffler. Dodaje, że oprócz testowania samych systemów wszyscy delegaci dostaną odpowiednie instrukcje dotyczące np. sprzętu i przepustowości łączy internetowych, by nie było zakłóceń w obradach.

W uchwale określającej regulamin zjazdu KRRP zaznacza, że delegaci mają zapewniony udział w głosowaniach, w tym w głosowaniach tajnych z wyłączeniem możliwości identyfikacji głosującego. Przewidziano też możliwość zabierania głosu przez delegatów. Przewodniczący zjazdu będzie mógł jednak ograniczać czas wypowiedzi mówcy i ograniczyć dyskusję do określonej liczby wypowiedzi, a także przywoływać „do rzeczy", gdy mówca odbiegnie od tematu.

Projekty zjazdowych uchwał mają być dostarczone delegatom pocztą elektroniczną na trzy dni przed rozpoczęciem zjazdu.

Autopromocja
Rozlicz PIT z "Rzeczpospolitą"

W łatwy i wygodny sposób wypełnij zeznanie podatkowe

Pobierz za darmo