Nie muszą mieć one środków własnych na założenie żłobka, by skorzystać z rządowych dotacji. Wystarczy, że inwestycja będzie realizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, a prywatny partner zaangażuje się finansowo. Poziom dofinansowania z budżetu sięgnie nawet 70 proc. kosztów. Takie są zasady ogłoszonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej konkursu na finansowe wspieranie opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech. Oferty będzie można składać do końca czerwca.

W rozstrzygniętym właśnie konkursie rozdysponowano ponad 15 mln zł. Wzięło w nim udział 78 gmin.

– Najbardziej aktywne okazały się gminy z województw śląskiego i kujawsko-pomorskiego. W nich powstanie najwięcej nowych miejsc w żłobkach – zauważyła na piątkowej konferencji minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Wyłonione oferty zakładają utworzenie 3186 miejsc w instytucjach opieki nad dziećmi, z czego 2899 w żłobkach, 262 w klubikach dziecięcych i 25 w formie dziennego opiekuna. Większość placówek założą gminy miejskie.

Na konferencji minister zapowiedziała także zmiany w świadczeniach  rodzinnych i z pomocy społecznej.

– Kończymy pracę nad ustawą waloryzacyjną. W najbliższych dniach projekt zostanie przesłany do konsultacji społecznych – powiedziała Jolanta Fedak.

Ministerstwo opracowało stały mechanizm waloryzacji świadczeń na poziomie inflacji. Wszelkie inne podwyżki mają być, jak dotychczas, przedmiotem negocjacji w Komisji Trójstronnej.

Czytaj także w artykułach:

Czytaj więcej w serwisie:

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ

» Samorząd » Poradniki prawne » Nowa ustawa żłobkowa