Górnicy wciąż należą do najlepiej opłacanych pracowników w Polsce. Jak wynika z danych GUS, przeciętne wynagrodzenie w górnictwie w lutym 2021 roku wyniosło 11 097 zł brutto. To oznacza wzrost o 54 proc. w porównaniu do stycznia tego roku i o 1 proc. w porównaniu do lutego 2020 roku.

Najlepszymi miesiącami dla górników były grudzień i luty - w grudniu mieli bowiem wypłacone trzynastki, zaś w lutym otrzymali premie sięgające prawie 4 tys. zł brutto.

Wysokie wynagrodzenia górników są zaskakujące nie tylko z uwagi na epidemię COVID-19, która uderza w niemal wszystkie branże, ale też potężne straty górnictwa, które pogłębiły się w zeszłym roku do rekordowych 4,4 mld zł netto.

Drugą najlepiej opłacaną branżą w lutym była „informacja i komunikacja", obejmująca między innymi informatyków i dziennikarzy, którzy przeciętnie zarabiali 9,8 tys. zł brutto, czyli o 5,4 proc. więcej w porównaniu do ubiegłego roku.

Zdecydowanie gorzej radzą sobie z utrzymaniem wynagrodzeń pracowników branże, w których dominuje własność prywatna, a nie państwowa. Jednym z największych przegranych jest branża hotelarsko-restauracyjna, gdzie zarobki mocno spadły - w lutym wynosiły średnio 3,9 tys. zł brutto, o 20 zł mniej niż rok temu. Jest to trzecia najsłabiej opłacana branża w Polsce po produkcji odzieży i produkcji skór oraz skórzanych wyrobów.

Więcej na: Business Insider Polska