Stenogram nagrania

propozycji korupcyjnej ujawniliśmy dzisiaj na stronach internetowych "Rz". Rozmowa została nagrana 19 marca tego roku.

Sopocka prokuratura w trybie pilnym wezwała dziś rano na przesłuchanie Sławomira J., przedsiębiorcę, od którego Jacek Karnowski, prezydent Sopotu miał żądać dwóch mieszkań w zamian za pomoc w wydaniu pozytywnej decyzji urzędowej.

Sławomir J. (uzyskaliśmy zgodę na podanie prawdziwych danych), prywatnie znajomy prezydenta i członek sopockiej Platformy tydzień temu zawiadomił prokuraturę, bo jak twierdzi, musiał zakończyć sprawy innej inwestycji w Sopocie. Dostał wezwanie na przesłuchanie na 18 lipca. Szefowa sopockiej prokuratury zdecydowała wczoraj o przyspieszeniu śledztwa. - Decyzję podjęłam po ujawnieniu przez "Rzeczpospolitą" całej sprawy - tłumaczy prokurator Barbara Skibicka.

Biznesmen zeznawał dwie godziny. Potwierdził to, co powiedział "Rz".Prok. Skibicka: - Cały czas trwają czynności procesowe, o których w szczegółach nie mogę mówić.

Sławomir J. twierdzi, że ujawnił sprawę, bo chce, by wszyscy wiedzieli, iż prezydent Sopotu jest nieuczciwy. - Chcę też pokazać, że tych, którzy mu zaufali, wystawił - mówi J. Dodaje, że liczy się z tym, iż po ujawnieniu nagrania będzie miał problemy w interesach.

Na publikację w "Rz" zareagował Zarząd Komitetu PiS w Sopocie, który wezwał Jacka Karnowskiego do zawieszeni pełnienia "wszystkich sprawowanych publicznych funkcji, do czasu wyjaśnienia zarzutów, w cieniu których się znalazł."

Sopocki PiS domaga się od premiera Donalda Tuska "osobistej interwencji, a także zlecenia kontroli NIK, obejmującej swoim zakresem sferę polityki gospodarczej gminy Sopot, ze szczególnym uwzględnieniem przyznawanych przez miasto pozwoleń na budowę, oraz zarządzania przez miasto własnością komunalną w całym okresie pełnienia przez Jacka Karnowskiego funkcji prezydenta oraz wiceprezydenta Sopotu."