[srodtytul]Uczucia w ciągłym ruchu[/srodtytul]

Kobiecy punkt widzenia to, inaczej mówiąc, emocjonalna analiza świata. Tę prostą prawdę można wcielić w życie także na polu sztuki tańca, która jest wdzięcznym medium do snucia opowieści o uczuciach. Jak to wygląda w praktyce, dowiedzą się w niedzielę w Teatrze Academia widzowie wieczoru z choreografiami Pauliny Święcańskiej.

W programie znalazły się dwa spektakle. W pierwszym z nich, „Doskonałej parze”, przy współczesnych aranżacjach tanga Joanna Ziemczyk i Szymon Osiński opowiedzą o indywidualności i zachowaniu własnej tożsamości w związku partnerskim.

Z kolei solo Ziemczyk zatytułowane „Niewidzialna” pokaże różne aspekty wrażliwości. Święcańska w tej choreografii chce pokazać wewnętrzny świat, w którym zrzucane są wszelkie maski, a w miarę pozbawiania się mechanizmów ochronnych jej bohaterka powoli odkrywa własne szaleństwo.

—Sandra Wilk

Teatr Academia, ul. 11 Listopada 22, tel. 022 618 70 42, niedziela, godz. 20.

[srodtytul]Dostojewski mroczny, wciągający i bardzo współczesny [/srodtytul]

To z pewnością jedna z najciekawszych i najbardziej frapujących adaptacji i Fiodora Dostojewskiego, jakie powstały ostatnio w Polsce. Zobaczyć ten spektakl jest wielką sztuką, bo grany jest bardzo rzadko. W Warszawie korzysta z gościnności proboszcza bazyliki na Pradze. Tam w podziemiach możemy zetknąć się z teatrem w najszlachetniejszej postaci.

„Maligna” to autorska wersja „Zbrodni i kary” dokonana przez Asję Łamtiuginę – aktorkę, poetkę, reżyserkę, matkę Olafa Lubaszenki. Łamtiugina skupiła się w tej adaptacji na trzech postaciach – Raskolnikowie, Soni i Porfirym. Spektakl, choć wierny duchowi Dostojewskiego, staje się opowieścią bardzo współczesną. Zbrodniarz Raskolnikow, w ujęciu Borysa Jaźnickiego, ani przez chwilę nie przypomina szaleńca. W oczach sąsiadów z bloku byłby z pewnością wzorem spokojnego i dobrze ułożonego, młodego człowieka. Sonia jest tu dojrzałą kobietą, która (jak można się domyślać) niegdyś, jak wiele rosyjskich prostytutek, przyjechała po pieriestrojce do Polski. I tutaj, na przykład na rogu Wspólnej i Poznańskiej, minęła jej młodość, tutaj na koniec spotkała Raskolnikowa. Rolę Soni gra Nina Czerkies, rosyjska aktorka od lat mieszkająca w Polsce.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

—Jan Bończa-Szabłowski

Podziemia Bazyliki NSJ, ul. Kawęczyńska 53, niedziela, godz. 20, bilety 20 zł, tel. 0 607 588 132.

[srodtytul]Kino[/srodtytul]

[b]Spotkanie - FEMINA[/b]

Komediodramat z Richardem Jenkinsem w roli głównej. Znudzony życiem wykładowca akademicki Walter poznaje dwójkę młodych imigrantów. Wynajmuje im nielegalnie mieszkanie. Nowa znajomość staje się dla profesora inspiracją do zmiany swojego życia.

Al. Solidarności 115, tel. 022 654 45 45, sobota, godz. 15.

[b]Jagodowa miłość - Silver Screen Mokotów[/b]

Najnowszy film Wong Kar Waia z Natalie Portman i Jud’em Lawem w rolach głównych. Elizabeth, rozczarowana miłością młoda kobieta, pragnie oderwać się od swego dotychczasowego życia. Wyrusza w podróż po Ameryce.

Ul. Puławska 17, tel. 022 852 81 11,

niedziela, godz. 18.30.

[b]Wyznania zakupoholiczki - ATLANTIC[/b]

Komedia z Islą Fisher. Becky Bloomwood pracuje dla magazynu o finansach. Stresuje ją fakt, że nie na wszystko może sobie pozwolić. Pociesza się robieniem zakupów.

Ul. Chmielna 33, tel. 022 828 33 23, sobota, godz. 19.

ul

[srodtytul]Teatr[/srodtytul]

[b]MILL/MASLOW - KOMUNA OTWOCK[/b]

Przedstawienie Komuny Otwock po raz kolejny oparte jest na analizie autentycznych wydarzeń i biografii, skonfrontowanych z teoriami opisującymi różne społeczne zagadnienia. Kanwą fabularną spektaklu jest biografia angielskiego filozofa Johna Stuarta Milla. Jego postaci przeciwstawiona jest „piramida potrzeb”, stworzona przez amerykańskiego psychologa Abrahama Maslowa.

Ul. Lubelska 30/32, tel. 0 501 283 421, niedziela, godz. 19.

[b]DARKROOM - TEATR POLONIA[/b]

Powieść Rujany Jeger Przemysław Wojcieszek przeniósł w polskie realia. Ten darkroom to małe mieszkanie w centrum Warszawy, gdzie poza młodym małżeństwem zagnieżdża się dodatkowo przyjaciel pani domu – gej oraz dziadek wykorzystujący Rodzinę Radia Maryja do własnych celów. Nieoczekiwana przyjaźń między tymi dwoma kompletnie różniącymi się ludźmi doprowadzi do zmiany ich życia.

Ul. Marszałkowska 56, tel. 022 622 21 32, sobota – niedziela, godz. 15.

—ar

[srodtytul]Dla rodziny[/srodtytul]

[b]Cała Polska czyta dzieciom - Księgarnia Sentor[/b]

Spotkanie z Markiem Proboszem, aktorem, reżyserem i podróżnikiem, to okazja dla wszystkich członków rodziny, by posłuchać opowieści autora o fascynujących wyprawach. Autor przeczyta fragmenty swojej książki „Eldorado” i wprowadzi słuchaczy w świat inkaskich legend. Będzie znakomitym przewodnikiem, bo świetnie zna drogę – był tam przecież.

Ul. Przy Bażantarni 11, tel. 022 544 59 00, sobota, godz. 12.

[b]Z misiami na planecie - Uchacharów Bajkolandia[/b]

Na te zajęcia literackie maluchy powinny przynieść swoje ulubione misie. Zbudują dla nich rakietę, którą pluszaki wyprawią się w podniebną podróż na planetę, gdzie żyje smok – niezwykły wojownik Uchachar. Swoich przeciwników pokonuje radością i śmiechem. Uchachar opowie, skąd się wzięły smoki na świecie, i przedstawi misiom innych wojowników.

Ul. Powstańców Śląskich 106d, tel. 022 213 95 60, niedziela, godz. 10.30 – 12.30. Od lat 3 do 5.

[b]Królowa Śniegu - Teatr Syrena[/b]

Bohaterów tej historii – Kaja i Gerdę – znają dzieci z baśni Hansa Christiana Andersena. Para przyjaciół, rozłączonych przez podstęp złego czarnoksiężnika i nieczułej Królowej Śniegu, dzięki odwadze i uporowi dziewczynki znowu będzie razem.

W realizacji spektaklu wykorzystano nowoczesną technikę elektroakustyczną, co sprawia, że mali widzowie w pełni poczują dramaturgię wydarzeń.

Ul. Litewska 3, tel. 022 628 50 91, niedziela, godz. 12. Od lat 5.

tr

[srodtytul]Jak spędzić walentynki?[/srodtytul]

[b]Turniej Walentynkowy w kręgle[/b]

Bezpłatny turniej bowlingowy dla wszystkich chętnych. Mile widziane obuwie sportowe.

Park Kultury w Powsinie, ul. Maślaków 1, sobota, godz. 12 – 15.

W pogoni za motylkiem, Kultowe Dobranocki Maluchy obejrzą bajkę ze starego rzutnika i nareszcie dowiedzą się, co to jest zakochanie i skąd się biorą dzieci!

Ul. Ogrodowa 1a, sobota, godz. 12 – 13.30.

[b]Kosmiczne Walentynki, Numery Litery[/b]

Dzieci zgłębią tajemnice miłości pięknej Wenus i walecznego Marsa. Ul. Wilcza 26, bilety: 15 zł, sobota, godz. 15, od 5 do 9 lat.

[b]Koncert Walentynkowy[/b]

Zespół Concertino con chitarra zaprezentuje publiczności m.in. utwory Antonio Vivaldiego, Janesa Fusza i Angelo Gilardio. Pomiędzy utworami recytacja wierszy w wykonaniu Ireneusza Dydlińskiego.

Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3, sobota, godz. 16

[b]Romantyczny show skrzypcowy[/b]

Wystąpi wybitny skrzypek Artur Banaszkiewicz.

Białołęcki Ośrodek Kultury, ul. Vincenta van Gogha 1, sobota, godz. 16.

[b]Miłość ci wszystko wybaczy[/b]

Recital Barbary Maj. DKŚ Smolna, ul. Smolna 8, bilety: 10 zł, sobota, godz. 18.

[b]Miłość to Niebo na Ziemi[/b]

Koncert przebojów muzyki operetkowej i musicalowej. Po koncercie zabawa taneczna.

DK Wygoda, ul. Koniecpolska 14, sobota, godz. 18 – 19.30.

[b]Budka Suflera[/b]

Największe przeboje zespołu w walentynkowym koncercie.

Sala Kongresowa, pl. Defilad 1, bilely: 100 i 80 zł, sobota, godz. 18.

[b]Bal Walentynkowy[/b]

Do tańca zakochanym zagra zespół Edi Band.

Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła, ul. Starzyńskiego 21, bilety: 30 zł, sobota, godz. 18 – 21.

[b]Prześpij się z tym[/b]

Zainteresowani mogą wziąć udział w Speed Datingu – formule, mającej na celu poznanie ze sobą w krótkim czasie jak największej ilości osób (zgłoszenia: www.nowyteatr.org). Dla wszystkich Silent Disco.

Teatr Nowy, ul. Puławska 37, bilety: 5 zł (amatorzy Speed Datingu: 25 zł), sobota, godz. 20.

[b]Departament Poszukiwań Rozkoszy Doskonałej[/b]

Wieczór opowieści dla dorosłych w wykonaniu Jarka Kaczmarka z Grupy Studnia O. Bajki, które w oryginalny i zabawny sposób ujmują temat miłości i erotyki.

Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, ul. Jazdów 1, bilety: 15 zł, sobota, godz. 21.

[b]Gorąca Sobota – Walentynki[/b]

Imprezę poprowadzi DJ Sam (r’n’b, rap u.s., reggaeton, dancehall).

Harenda, ul. Krakowskie Przedmieście 4/6, bilety: 15 zł, sobota, godz. 21.

[b]Szalone walentynki[/b]

Konkursy, karaoke, darmowy kurs tańca i taneczne pokazy przygotowane przez Szkołę Tańca Up&Down – wszystko to w klimacie walentynkowym. Helikon Jazz Cafe, ul. Freta 45/47, sobota, godz. 17, wstęp wolny

tr