W czerwcu odbyła się „Podróż sentymentalna do ojczyzny” 19 sybiraków z RPA, zorganizowana przez Oddział Północnomazowiecki Wspólnoty Polskiej. Wśród pięćciuset polskich dzieci, wraz z armią generała Andersa, opuścili Związek Radziecki w 1942 roku i wyjechali do Afryki. Po tułaczce znaleźli schronienie w Domu Dzieci Polskich w Oudtshoorn. Wiele pamiątek z tamtego okresu przechowywanych jest w muzeum w Oudtshoorn, które wyraziło zgodę na stałą ekspozycję.
Sybiracy z RPA są osobami starszymi, często schorowanymi. Niektórzy z nich stracili na zsyłce najbliższych. Inni dzięki „Podróży sentymentalnej” zobaczyli ojczyznę po raz pierwszy od wywózki z Polski blisko 70 lat temu. Goście zamieszkali w Domu Polonii w Pułtusku, uczestniczyli w miejskich uroczystościach nocy świętojańskiej, zwiedzili Jasną Górę, Kraków i Zakopane. W Warszawie spotkali się z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Kancelarii Senatu.
[srodtytul]Poznawanie sztuki ludowej[/srodtytul]
W lipcu Wielkopolski Oddział Wspólnoty Polskiej przygotowuje VII Światowy Zlot Młodzieży Polonijnej Orle Gniazdo 2009.
Impreza odbędzie się 8 – 17 lipca. Program przewiduje warsztaty tematyczne, wycieczki krajoznawcze, koncerty i spektakle teatralne. Z kolei oddział Wspólnoty Polskiej w Rzeszowie 16 – 23 lipca organizuje VII Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu-Zdroju. W podobnym terminie w Pułtusku będzie przebywać młodzież polonijna ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Przyjazd obu grup przygotował Oddział Północnomazowiecki Wspólnoty Polskiej (współpracując z Kongresem Polonii Amerykańskiej i Kongresem Polonii Kanadyjskiej). Młodzież w wieku 12 – 16 lat zwiedzi zabytki Pułtuska i Płocka, pozna Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, nawiąże kontakty z rówieśnikami z Polski i Białorusi podczas wspólnych ognisk i dyskotek. Dzięki wycieczce do Chaty Kurpiowskiej w Pniewie zapozna się ze sztuką ludową z terenu Puszczy Białej i spróbuje potraw kuchni regionalnej. Program pobytu przewiduje także zwiedzanie Warszawy (w tym Łazienek, Zamku Królewskiego, Starego Miasta i Muzeum Powstania Warszawskiego) oraz Jasnej Góry, Krakowa i Wieliczki. Ważnym punktem programu edukacyjnego młodych Polonusów będzie zwiedzanie Muzeum Auschwitz-Birkenau. 17 – 22 lipca koszaliński Oddział Wspólnoty Polskiej zaprasza chętnych na wystawę „40-lecie działalności polonijnej w Koszalinie” oraz koncert galowy XIII Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych „Polonia – Koszalinowi”.