Ogrzewany namiot, który na potrzeby Przystanku stanie w czwartek na pl. Teatralnym, otworzy przed gośćmi swoje podwoje już o godz. 10, by aż do wczesnego popołudnia prezentować dokumentalne obrazy związane z wojną polsko-bolszewicką i zaproponować kiermasz książki historycznej.
– Dzieciaki powinny się pojawić na pl. Teatralnym najpóźniej o godz. 13 – przypomina dyrektor Kostro. – O tej właśnie porze aktorzy stołecznych scen zaproszą ich do wspólnej lektury fragmentów przedwojennej książki Bronisławy Ostrowskiej „Bohaterski miś, czyli przygody pluszowego niedźwiadka na wojnie”. Historia w interpretacji Wojciecha Malajkata, Krystyny Tkacz i Magdaleny Wójcik zainteresuje i rodziców małych słuchaczy.
Całym rodzinom spodoba się też z pewnością przejażdżka zabytkowym autobusem (z pl. Teatralnego) lub tramwajem (z pl. Bankowego). – To przede wszystkim okazja, by uzupełnić wiedzę historyczną o stolicy – zapewnia organizator. – O mijanych budynkach i ich dziejach opowiedzą podróżnym dyżurujący w nich przewodnicy.
Ale największa atrakcja Przystanku Niepodległość czeka w Reducie Banku Polskiego. Tu odbędzie się podróż w czasie. Wszystko za sprawą terenowej gry edukacyjnej „Drogi do wolności”. Jej uczestnicy znajdą się w labiryncie, który powiedzie ich przez historię Polski pod zaborami – od upadku Rzeczypospolitej w XVIII w. do odzyskania wolności w roku 1918.
– Od poniedziałku ścieżki przecierać będą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, ale w dniu Święta Niepodległości udział w grze mogą wziąć wszyscy chętni – zaprasza dyrektor MHP. – Każdy stanie przed określonym zadaniem, dzięki któremu dowie się, jak przebiegały starania o odzyskanie państwowości, i pozna życie swoich pradziadków. Po takim doświadczeniu łatwiej przyjdzie nam zrozumieć dylematy naszych przodków.