Materiał partnera: Fundacja PlasticsEurope Polska
Żyjemy w wymagających czasach, w których bezpieczeństwo wysunęło się na pierwszy plan. Dotyczy to również żywności – kupując chociażby kubek kawy na wynos lub porcję mięsa w supermarkecie w drodze z pracy do domu, chcemy, żeby i kawa, i mięso były jak najwyższej jakości. Ufamy producentom, że zapakowali żywność i napoje w takie opakowania, które gwarantują zachowanie świeżości i bezpieczeństwa. Taką gwarancję utrzymania odpowiedniej jakości żywności w stosunkowo długim okresie przechowywania i jednocześnie wygodę użycia dają opakowania z tworzyw sztucznych, tak dziś powszechne i niezastąpione.
W przypadku żywności opakowania z tworzyw odgrywają zasadniczą rolę na każdym etapie: od produkcji żywności, jej przetwarzania, magazynowania, transportu aż po konsumpcję. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom pozwalają one znacznie wydłużyć okres przydatności produktów do spożycia i ograniczyć straty żywności.
Przykładem mogą być opakowania z systemami kontroli wilgotności, rozwiązania w zakresie pakowania w modyfikowanej atmosferze czy też opakowania z możliwością wielokrotnego zamykania i otwierania lub zawierające czynniki działające przeciwdrobnoustrojowo. Opakowania z nadrukowanymi czipami RFID, stosowane w logistyce, informują o zmianach temperatury i wilgotności mogących mieć wpływ na stan produktu. Z kolei opakowania, w których zastosowano czynniki absorbujące bądź emitujące naturalnie występujące substancje gazowe, przedłużają okres przydatności produktów żywnościowych do spożycia. Kontrolę jakości i bezpieczeństwa żywności umożliwić mogą wbudowywane w opakowanie biosensory wykrywające bakterie i wirusy.
Regulacje unijne
Podstawową funkcją opakowania żywności jest to, aby do konsumenta dotarł bezpieczny i pełnowartościowy produkt. Obowiązujący w Unii Europejskiej rozbudowany system prawny regulujący bezpieczeństwo żywności obejmuje cały łańcuch produkcji, dystrybucji i konsumpcji żywności. Również opakowania żywności podlegają przepisom szczegółowo regulującym rodzaj i właściwości materiału, z którego są wykonywane (rozporządzenie w sprawie materiałów i wyrobów do kontaktów z żywnością), a dla wyrobów z tworzyw sztucznych obowiązują dodatkowe wymagania zawarte w rozporządzeniu PIM (Plastics Implementation Measure). Rozporządzenie to zawiera listę substancji dopuszczonych do kontaktu z żywnością, ze wskazaniem dopuszczalnych stężeń granicznych oraz parametrów migracji tych substancji z opakowania do produktu. Bezpieczeństwo żywności i napojów związane ze stosowaniem opakowań z tworzyw sztucznych jest zatem kontrolowane w wyjątkowo szczegółowy sposób. Warto wiedzieć, iż normy są tak wyśrubowane, że zapewniają szeroki margines bezpieczeństwa.