Pod względem liczby linii kursujących po mieście i przewiezionych pasażerów Warszawa prowadzi (ponad 857 mln pasażerów rocznie i 246 linii), a w Krakowie – 476,2 mln osób i 162 linie. Pod względem punktualności palmę pierwszeństwa dzierży Gdańsk – na przystanki przyjeżdża na czas 95 proc. tramwajów i 85 proc. autobusów. W Warszawie te wskaźniki wynoszą: 90 i 83 proc. Wstydzić się mogą krakusy – 77 proc. tramwajów i autobusów przyjeżdża na czas. Fatalnie wypada Warszawa w rankingu 180 światowych portów lotniczych przeprowadzonym przez firmę Skytrax. W kategorii komfort obsługi pasażerów wygrał Hongkong. Z Europy najlepiej wypadło Monachium (4. miejsce). Okęcie zajęło 112. miejsce, między innymi z powodu ponad dwóch lat opóźnienia w budowie Terminalu 2.Z raportu ACI – organizacji zrzeszającej lotniska międzynarodowe – pod względem liczby pasażerów światowym numerem jeden jest lotnisko Hartsfield w Atlancie (prawie 85 mln pasażerów w 2007 r.). Z Europy – Heathrow w Londynie (68 mln osób i 3. pozycja na liście). Okęcie to kompletny zaścianek: 141. pozycja (8,1 mln pasażerów). Pod względem liczby przewiezionych ładunków prowadzi Memphis. W Europie najlepszy jest Frankfurt (7. na świecie). Okęcie jest takim detalistą z malutkim Cargo, że nie zostało uwzględnione w tej klasyfikacji.
Czystość środowiska Warszawy pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza że wciąż połowa ścieków odprowadzana jest bezpośrednio do Wisły (według rankingu C&W – 25. i 26. lokata w ciągu ostatnich lat).
Na pociechę może pozostać stolicy satysfakcja z poziomu edukacji. W rankingach szkół wyższych “Rz” i “Perspektyw” czy tygodnika “Wprost” warszawskie uczelnie deklasują inne. 1. miejsce zajmuje Uniwersytet Warszawski (“Rz”), potem Politechnika Warszawska (“Rz”) lub Uniwersytet Jagielloński (“Wprost”). Ale w rankingu przeprowadzonym przez uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju UW zajął 397. pozycję spośród 500 światowych uczelni.
Trochę gorzej jest z liceami. W 2007 r. w rankingu “Rz” i “Perspektyw” zwyciężyło, czwarty raz z rzędu – XIII LO w Szczecinie. Żaden warszawski ogólniak nie może go przebić. W stolicy najlepsze to m.in.: XIV LO im. Stanisława Staszica (9. miejsce), 2 Społeczne LO (10.), LXIV LO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza (11.).
Władze miasta nie przywiązują większej wagi do takich zestawień. Tylko dyrektor Biura Obsługi Inwestorów od razu wskazuje prestiżowe rankingi. Pozostali rozkładają ręce. – Nie mamy – słyszymy odpowiedź.
– Policja prowadzi statystyki przestępstw i wykrywalności i to jest wystarczające. Każde dane i tak można pokazać w różnym świetle – mówi szefowa Biura Bezpieczeństwa Ewa Gawor. – Wychodzimy z założenia, że w Warszawie jest jeszcze dużo do zrobienia w wielu dziedzinach i robimy swoje.