Zobaczymy zarówno prace bardzo znanych artystów, takich jak Zygmunt Beksiński, Marian Dederko czy Edward Hartwig, jak i młodych, którzy jednak zdążyli już zaistnieć w świecie sztuki, jak choćby Sylwia Kowalczyk czy Agata Madejska. Prezentowana na Mazowieckiej wystawa będzie również przekrojem przez różnorodne techniki fotograficzne.

– Będą to zarówno odbitki wykonywane tradycyjną metodą w ciemni, jak i współczesne wydruki archiwalne – mówi kuratorka Katarzyna Majak.

Techniką dawną, dagerotypią, posługuje się m.in. Jarosław Klupś. – Dagerotyp jest unikatem i pierwszą uznaną techniką fotografii – wyjaśnia Majak. – Mamy też takie rarytasy jak inspirowane twórczością Man Raya heliografie twórcy tej techniki Karola Hillera.

Na wystawie znajdą się także carte de visite, czyli przepiękne stare fotografie, którymi ludzie dawniej wymieniali się jako wizytówkami, prace zrobione w technice gumy czy vintage print – odbitki z oryginalnego negatywu wykonane w niedługim czasie po ich powstaniu.

Ciekawostką są prace dwóch artystów z zagranicy,   nawiązujące jednak do polskiej historii i kultury. Włoch Arturo Mari zarejestrował wizytę Jana Pawła II w celi Mehmeta Alego Agcy. Z kolei Czech Jiri David zaprezentuje nam Romana Polańskiego, jakiego nie znamy. – Będzie to ciekawy efekt zestawienia ze sobą dwóch zdjęć jednej strony twarzy – tłumaczy kuratorka.

Organizowane przez portal Fotografiakolekcjonerska.pl i Dom Aukcyjny Rempex wystawa oraz aukcja odbędą się już po raz dziewiąty.

– Polacy dotąd chętniej kupowali obrazy, bo panuje takie przeświadczenie, że one, w odróżnieniu od fotografii, są unikatowe – mówi Majak.

Ale to podejście powoli się zmienia. Majak przyznaje, że kolekcjonowanie artystycznych zdjęć zaczyna być w Polsce modne.

Wystawa potrwa do 6 grudnia. Tego samego dnia o godz. 19 odbędzie się  aukcja.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM