Będą w tym pomagać unijne fundusze, skierowane do firm inwestujących lub planujących inwestycje w działalność badawczo-rozwojową i wykorzystujących jej efekty. Od czerwca trwa nabór wniosków o dopłaty w ramach działania „Szybka ścieżka", od lipca o wparcie będą mogły starać się duże przedsiębiorstwa, które mają w planach uruchomienie produkcji w instalacjach pilotażowych. Także od lipca zaczyna się w Banku Gospodarstwa Krajowego nabór wniosków o premie technologiczne na wdrożenie nowych technologii. Z kolei do końca sierpnia przyjmowane są podania o unijną pomoc na własne prace rozwojowe.

– Nadchodzące lato zapowiada się bardzo gorąco pod względem planowanych naborów wniosków – twierdzi Dariusz Kucharczyk, menedżer rozwoju produktów w Banku Zachodnim WBK. Nowa perspektywa UE 2014-2020 stawia na rozwój innowacyjności wyjątkowo mocno za sprawą programu Inteligentny Rozwój. Dla polskich przedsiębiorców realizujących zagraniczną ekspansję to duża szansa: wykorzystując pomoc będą mogły opracować produkty nowocześniejsze, bardziej konkurencyjne, zwłaszcza na wymagających rynku unijnym. To także konieczność: według Michaela McCarthy, członka zarządu Banku Zachodniego WBK zarządzającego Pionem Bankowości Biznesowej i Korporacyjnej, polski eksport znalazł się w newralgicznym momencie. - Atrakcyjność cenowa polskich produktów nadal pozostanie pochodną stosunkowo atrakcyjnych kosztów pracy i będzie przewagą wobec konkurencji na zagranicznych rynkach. Ale nadchodzi czas nowej koncepcji polskiego eksportu, opartego o innowacje – twierdzi McCarthy.

Część branż od dawna wykorzystuje innowacyjność do budowania rynkowej przewagi. Przykładem jest polski przemysł farmaceutyczny: według raportu Polska 2025 – Nowy motor wzrostu w Europie przygotowanego przez McKinsey & Company, Polska mogłaby stać się europejskim, a potencjalnie nawet globalnym, centrum przemysłu farmaceutycznego (złożone leki generyczne i biopodobne). Kraj ma również szansę stać się ważnym producentem kontraktowym oraz centrum konfekcjonowania i logistyki obsługującym europejskie koncerny farmaceutyczne. Jak stwierdza McKinsey, - w Polsce koszt pracy wykwalifikowanych pracowników, posiadających odpowiednią wiedzę i gwarantujących jakość potrzebną do wytwarzania najbardziej zaawansowanych leków, jest niższy niż w Szwajcarii czy Niemczech. - Wykorzystanie potencjału w postaci wysoko wykwalifikowanych, świetnie wykształconych naukowców z tych dziedzin jest dla Polski jednym z najważniejszych celów w najbliższych latach - podkreśla Piotr Dylak, dyrektor ds. finansowania handlu BZ WBK.

Ale innowacji potrzebują także branże tradycyjne, jak np. przemysł rolno-spożywczy. - W dłuższej perspektywie nie ma innej drogi niż zwiększanie nakładów firm na badania i rozwój oraz inwestycji w nowe technologie i przełomowe rozwiązania. W kierunku innowacji podąża cała globalna gospodarka i im szybciej polskie firmy wejdą w ten nurt, tym lepiej – dodaje McCarthy.

Program Rozwoju Eksportu to inicjatywa Banku Zachodniego WBK, realizowana wraz z partnerami merytorycznymi: Google'em, Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), Bisnode, Crido Taxand i KPMG. Celem programu jest wsparcie polskich eksporterów w prowadzeniu biznesu międzynarodowego.