Numer jeden wśród Polaków to Nowak. Na drugim miejscu plasują się Kowalscy. Jest ich aż 137 981. Trzeci w kolejności to Wiśniewscy. Takie nazwisko nosi 109 896 osób. Poza podium znaleźli się Wójcikowie. 99 098 osób o tym nazwisku mieszka w naszym kraju. Na piątym miejscu znalazło się nazwisko Kowalczyk. To nazwisko nosi 97 537 osób.

W pierwszej dziesiątce znaleźli się Kamińscy, Lewandowscy, Zielińscy, Szymańscy oraz Woźniakowie.

Czytaj też: Ile osób w Polsce nosi twoje nazwisko? Teraz możesz to sprawdzić

Chcesz poznać pełna listę nazwisk? Wejdź na dane.gov.pl. Znajdziesz tam zestawienie nazwisk zarówno damskich, jak i męskich.

- Poza tymi najpopularniejszymi, znajdziemy w niej ponad 290 tysięcy nazwisk z całego kraju. A to nie wszystkie interesujące dane, które publikujemy na naszym portalu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Lista nazwisk to tylko jedna z ponad 14 tysięcy baz, które udostępniamy na DANE.gov.pl – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Na portalu znajdziecie również wiele innych bezpłatnych danych z zakresu gospodarki, turystyki, czy socjologii. Dzięki nim powstało już wiele przydatnych aplikacji. Jakich? Choćby umożliwiających sprawdzenia w telefonie rozkładów jazdy komunikacji miejskiej, czy prezentujących okoliczne zabytki.

- Dostęp do publikowanych przez nas danych może być – na co liczymy - świetnym impulsem dla rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności. Chcemy to stale ułatwiać poprzez otwieranie kolejnych zasobów – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Portal DANE.gov.pl jest zasilany danymi z ponad 120 instytucji. Wciąż się rozwija i wzbogacamy go o nowe funkcjonalności.

Co ważne, niektóre – dostępne na naszym portalu - zasoby są otwarte przez API, tj. kod używany przez programy komputerowe, który umożliwia ich wzajemną komunikację. A to oznacza nieograniczone możliwości dla przedsiębiorców.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ