Po wyborze nowego zarządu kapitalizacja PZU w górę o blisko miliard złotych

Po tym, jak w środę rada nadzorcza PZU powołała nowy zarząd spółki i powierzyła pełnienie obowiązków prezesa zarządu Arturowi Olechowi, kurs akcji największego polskiego ubezpieczyciela wyraźnie poszedł w górę.

Publikacja: 29.03.2024 14:16

Po wyborze nowego zarządu kapitalizacja PZU w górę o blisko miliard złotych

Foto: Bloomberg

Wymiana władz PZU ruszyła w połowie lutego, gdy Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zdecydowało o powołaniu nowej rady nadzorczej.

Nowy zarząd PZU

W ostatnią środę rada powierzyła kierowanie spółką Arturowi Olechowi, który do czasu uzyskania zgody KNF będzie pełnił obowiązki prezesa. W skład zarządu rada powołała również Bartosza Grześkowiaka, Elżbietę Häuser-Schöneich i Jana Zimowicza. PZU ogłosiło przy tym, że powołania następują od 12 kwietnia.

Artur Olech od ponad 30 lat jest menadżerem związanym z branżą finansową i ubezpieczeniową. Jest absolwentem Wydziału Prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Finansów i Bankowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył także studia na Wirtschaftsuniversität Wien. Wiele lat związany był z Grupą Generali. Przeszedł specjalistyczne szkolenia oraz jako pierwszy Polak odbył program dla najwyższej kadry zarządzającej Value of Knowledge w ramach międzynarodowych struktur Grupy Genarali.

Podczas jego prezesury polskie spółki Generali dwukrotnie, w latach 2012 i 2013, zostały nagrodzone w grupie za wyniki finansowe oraz wzrost wartości biznesu. Zasiada on w kilku radach nadzorczych w polskich instytucjach finansowych i funduszach emerytalnych, gdzie pełni funkcję niezależnego członka. W latach 2014-23 był członkiem rad programowych FinTech Congress i Big Data Congress oraz pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Programowej Insurance Forum.

Kurs PZU w górę i dywidenda

W środę na zamknięciu notowań kurs akcji PZU na GPW zatrzymał się na 47,8 zł. W czwartek PZU rozpoczęło notowania od 48,09 zł, by wczesnym popołudniem dojść do maksymalnego poziomu 49,29 zł. Dzień spółka zamknęła na 48,81 zł, co oznacza wzrost o 2,11 proc. względem środowego zamknięcia. Od ogłoszenia wyboru nowych władz spółki jej kapitalizacja wzrosła tym samym o blisko 0,9 mld zł.

Czwartek był ostatnim dniem notowań na GPW przed świętami. Giełda zamknęła się na wyraźnym plusie. Główny indeks WIG na zamknięciu zyskał 1,45 proc., a indeks największych spółek WIG-20 urósł o 1,72 proc. Indeksy ciągnęły w górę największe banki PKO BP i Pekao, a m.in. Orlen, KGHM, no i PZU. Tydzień wcześniej Grupa PZU poinformowała, że w 2023 r. wypracowała rekordowy w jej historii zysk netto, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, czyli na PZU, w wysokości blisko 5,8 mld zł. To o przeszło połowę więcej niż rok wcześniej. Na taki wynik przełożył się m.in. wzrost przychodów ze sprzedaży ubezpieczeń do blisko 27 mld zł (8,6 proc. r/r). Spółka zapowiedziała kontynuację „polityki kapitałowej spółki w zakresie dywidendy”.

Grupa Kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń jest największą instytucją finansową w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Na jej czele stoi PZU, które od 2010 r. jest notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Grupa PZU zarządza ok. 300 mld zł aktywów i świadczy usługi dla 22 milionów klientów w pięciu krajach. W skład grupy wchodzą m.in. Bank Pekao i Alior Bank.

Ubezpieczenia
OFE dały zarobić lepiej niż lokaty bankowe i subkonta ZUS
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ubezpieczenia
Rekord sprzedaży polis majątkowych i życiowych Warty
Ubezpieczenia
Artur Olech prezesem PZU. Potrzebna jest zgoda KNF
Ubezpieczenia
Klimat i inflacja stoją za wyższymi cenami polisy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ubezpieczenia
Wyraźny wzrost wydatków na ubezpieczenia w 2023 r. Ale to był spokojny rok