W związku z koronawirusem SARS-CoV-2 rząd PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia ograniczył prawa obywatelskie i swobodę prowadzenia działalności gospodarczej. W środę rząd ogłosił harmonogram znoszenia obostrzeń.

Jednym z wprowadzonych przez rząd przepisów jest nakaz zasłaniania ust i nosa za pomocą maseczek ochronnych, za nieprzestrzeganie którego grożą mandaty.

Dowiedz się więcej: Koniec lockdownu? Rządowy plan luzowania obostrzeń

Po godz. 8:00 w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski był pytany, czy obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz zostanie zniesiony, a jeśli tak, to kiedy.

- Z mojego punktu widzenia maseczki są tematem takim, który jest uzależniony od tego, ile mamy zakażeń. Jeżeli ten wirus jest masowo obecny w przestrzeni, to niezależnie od tego, czy mówimy o tym, że głównym mechanizmem rozprzestrzeniania się to są wnętrza czy powietrze, to po prostu tutaj częstotliwość ma fundamentalne znaczenie - odparł szef resortu zdrowia.

Niedzielski o maseczkach rano...

- Jeżeli ja miałbym wyznaczyć jakieś bariery czy poziomy zachorowań (zakażeń - red.), poniżej których maseczki na zewnątrz moglibyśmy zdjąć, no to to jest granica 4-5 tys. średnio (dziennie - red.) w tygodniu - oświadczył.

- Jeżeli ten parametr będzie spełniony, to wtedy ja również będę rekomendował zdejmowanie maseczek - dodał.

Adam Niedzielski przekazał, że Ministerstwo Zdrowia dysponuje prognozami i mniej więcej wie, "jak czasowo będzie wyglądało dochodzenie do tej liczby zachorowań (zakażeń - red.)".

Koronawirus w Polsce - najnowsze dane:
W szpitalach rekordowy spadek liczby zakażonych pacjentów
Liczba nowych zakażeń wciąż spada

Kiedy zatem zniesiony zostanie nakaz noszenia maseczek ochronnych na zewnątrz? - Ta data prawdopodobnie będzie przedstawiona na konferencji dzisiejszej, kiedy pokażemy cały plan dotyczący luzowania obostrzeń. Ja jestem zwolennikiem tego, żeby uzależniać to od parametrów, ale rozumiem też inne wymogi związane też z komunikacją i pewną przejrzystością - powiedział Adam Niedzielski.

Minister wyraził opinię, że tygodniowa liczba zakażeń może w maju osiągnąć poziom 28-35 tys., czyli średnio dziennie 4-5 tys. Dodał, że "na pewno" nie stanie się tak za tydzień.

- W tym tempie zachorowania (zakażenia - red.), mimo że szybko maleją, to za tydzień na pewno jeszcze nie będziemy na poziomie średniej 4 tys. - powiedział.

Według danych z 28 kwietnia, w ciągu ostatnich siedmiu dni w Polsce testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dały wynik dodatni u 58 399 osób, co przekłada się na nieco ponad 8,3 tys. przypadków dziennie.

...i przed południem

Po godz. 10:15 na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz szef resortu zdrowia przedstawili harmonogram znoszenia obostrzeń. Jedna ze zmian ma dotyczyć obowiązku zasłaniania ust i nosa.

- 15 maja to też jest bardzo ważna data, ponieważ od tego terminu będziemy proponowali rozwiązanie, że na zewnątrz maseczki nie będą musiały być noszone, o ile oczywiście jest zapewniony dystans 1,5 m, który jest wymagany - oświadczył Niedzielski.

Czytaj także:
Wróblewski o obostrzeniach: Są wątpliwości, dyskusja po pandemii

- W każdej sytuacji, która oznacza niemożność zachowania tego dystansu maseczki nadal powinny być noszone, bo są tym podstawowym zabezpieczeniem - dodał.

Obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych ma zostać utrzymany.

Aktulalne przepisy dotyczące maseczek

Według obecnych przepisów, usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać także na świeżym powietrzu, m.in. na ulicy, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych.

Nosić maseczki nie trzeba w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży.

Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnione są zwolnione osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim, trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa.