fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Bruksela ostrzega Warszawę w sprawie TK

123RF
- Oczekiwałbym, że nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym nie wejdzie w życie dopóki nie zostanie w pełni wyjaśnione, czy i jak wpływa ona na funkcjonowanie i niezależność TK - pisze wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej w przesłanym dziś do polskiego rządu liście.

List Fransa Timmermansa opublikował dziś na Twitterze niemiecki korespondent ARD w Brukseli Rolf-Dieter Krause.
“Rządy prawa to jedna z wartości, na których została zbudowana Unia” - pisze Timmerman do szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. - “Komisja przykłada wielką wagę do sytuacji, w których integralność, stabilność i prawidłowe funkcjonowanie sądu konstytucyjnego mogą zostać podane w wątpliwość”.

Timmermans domaga się od obu ministrów informacji, czy i jak polski rząd ma zamiar wprowadzać w życie postanowienia Trybunału Konstytucyjnego. Apeluje też o ścisłą współpracę Warszawy z Komisją Wenecką.

Komisja Wenecka to ciało doradcze Rady Europy, które w imieniu tej organizacji monitoruje prawo konstytucyjne w krajach członkowskich Rady. Komisja wybrała kilka dni temu swe nowe władze - pierwszą wiceprzewodniczącą Komisji została Hanna Suchocka. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA