Straż Graniczna poinformowała, że minionej nocy w odległości pół kilometra od granicy z Białorusią zatrzymano grupę imigrantów, obywateli Iraku.

"Jeden z mężczyzn pomimo reanimacji prowadzonej przez patrol oraz zespół karetki pogotowia zmarł (prawdopodobnie na zawał serca)" - podała SG.

Czytaj więcej

Wiceszef MSWiA: Liczymy, że co 20 nielegalny migrant przemyka przez granicę

Straż Graniczna przekazała, że inny członek grupy, u którego test na koronawirusa SARS-CoV-2 dał wynik dodatni, trafił do szpitala.

To kolejny przypadek śmierci migrantów na granicy polsko-białoruskiej.

W ostatnią niedzielę premier Mateusz Morawiecki informował, że w rejonie przygranicznym znaleziono zwłoki trzech osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę, a po stronie białoruskiej - zwłoki kobiety.

Czytaj więcej

Straż Graniczna: Zwłoki trzech osób na granicy z Białorusią

Szef rządu informował wówczas, że okoliczności tych tragicznych wydarzeń wyjaśnia prokuratura.

Autopromocja
PARKIET CHALLENGE - GRA GIEŁDOWA

Zainwestuj wirtualne 15 000 zł i wygraj atrakcyjne nagrody

Dołącz do gry

Stan wyjątkowy przy granicy

Od 2 września na terenie przygranicznego pasa w województwach podlaskim i lubelskim obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzony na okres 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 6 września decyzję prezydenta podtrzymał Sejm.

Stan wyjątkowy dotyczy 183 miejscowości.

Czytaj więcej

Czarzasty o śmierci migrantów: Oczekuję prawdy od premiera

Rząd uzasadniając wprowadzenie stanu wyjątkowego argumentował, że administracja Aleksandra Łukaszenki wykorzystuje imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afganistanu w celach politycznych. Przedstawiciele obozu rządzącego mówili, że władze Białorusi przerzucają migrantów na granice Polski, a także Litwy i Łotwy, by wywrzeć presję na UE i wymusić zniesienie sankcji nałożonych na Białoruś po sfałszowanych wyborach prezydenckich z sierpnia 2020 roku i brutalnym tłumieniu protestów przez reżim Łukaszenki.

Według wrześniowego sondażu CBOS, przekonanie, że migrantom przebywającym na granicy polsko-białoruskiej powinno umożliwiać się wystąpienie o azyl w Polsce wyraża jedna trzecia Polaków, przeciwnego zdanie jest 52 proc. ankietowanych.