Reklama

Kogo można wyłączyć z kręgu uprawnionych do wynajmu mieszkania komunalnego

Wyłączenie z kręgu uprawnionych do wynajmu mieszkania komunalnego osób mających tytuł prawny do innego lokalu, jest niedopuszczalne – orzekł sąd.

Publikacja: 10.06.2018 09:00

Kogo można wyłączyć z kręgu uprawnionych do wynajmu mieszkania komunalnego

Foto: 123RF

W wyroku z 24 kwietnia 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził nieważność § 26 pkt 1 uchwały Rady Miasta Krakowa z 8 lipca 2015 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali, wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy oraz tymczasowych pomieszczeń. Ów przepis wyłącza z kategorii kandydatów do wynajmu osoby posiadające jakikolwiek tytuł prawny do lokalu mieszkalnego lub innej nieruchomości, stanowiący podstawę do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych we własnym zakresie.

Jednocześnie WSA podkreślił, że stwierdzenia nieważności § 26 pkt 1 uchwały nie można interpretować jako zakazu uwzględniania w kryteriach kwalifikujących posiadania tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego. Nie ma przeszkód, aby kryteria, zawarte w ustawie o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy (...), dotyczące wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu, były tak skonstruowane, aby uwzględniały także taką okoliczność, jak posiadanie tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego przez mieszkańca, ubiegającego się o zawarcie umowy najmu lokalu z zasobów mieszkaniowych gminy.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Czytaj, to co ważne.

Reklama
Samorząd i administracja
Znamy wyniki egzaminu na urzędnika mianowanego. „Przełamaliśmy barierę niemożności"
Prawo w Polsce
Czy można zagrodzić jezioro? Wody Polskie wyjaśniają
Prawo dla Ciebie
Zamieszanie z hybrydowym manicure. Klienci zestresowani. Eksperci wyjaśniają
Spadki i darowizny
Kiedy dokładnie należy otworzyć testament i kto powinien to zrobić?
Sądy i trybunały
Uchwałą Sejmu w neo-KRS. Żurek rozważa reaktywowanie starej KRS
Reklama
Reklama