Aktualizacja: 01.06.2016 08:59 Publikacja: 01.06.2016 08:30
Foto: 123RF
Tak wynika z nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, którą we wtorek zaakceptowała Rada Ministrów.
Przepisy nie tylko odwracają wprowadzone przez poprzednią ekipę rządzącą zmiany dotyczące prywatyzacji szpitali i lecznic, ale wręcz im zapobiegają. Szpitale nadal będą się mogły przekształcić w spółki w rozumieniu prawa handlowego, jednak środki, które wypracują, nie będą mogły zostać wypłacone udziałowcom w postaci dywidendy, lecz tylko zainwestowane w rozwój szpitala. Projekt zakłada też zakaz zbywania akcji lub udziałów w takiej spółce, jeśli samorząd lub Skarb Państwa miałyby utracić pakiet większościowy. To może zniechęcić prywatnych inwestorów do tworzenia nowych szpitali.
Rząd chce zabierać prawo jazdy na pięć lat za złamanie zakazu, który w ostatnich latach narusza znikomy procent osób. Prawdziwym problemem nie są kierujący, którym dokument zatrzymano na krótki okres, lecz ci, którym w ogóle cofnięto uprawnienia.
Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie" sprzeciwia się nowemu sposobowi egzekwowania sprawozdawczości danych z porad lekarskich do Narodowego Funduszu Zdrowia. Lekarze podkreślają, że ich zadaniem jest leczenie pacjentów, a nie zbieranie danych statystycznych bez określonego celu.
Umowa o kredyt bankowy jest umową wzajemną w rozumieniu kodeksu cywilnego.
Abonament to obowiązkowa opłata dla większości posiadaczy radia lub telewizora. Niektóre osoby są z niej zwolnione na podstawie ustawy. Ponadto okazuje się, że inni użytkownicy również mogą anulować abonament RTV. Jest to jednak możliwe tylko w określonych sytuacjach.
Regulacje wywierają coraz większą presję na biznes, by działał w sposób bardziej zrównoważony. Jednak rośnie też opór firm wobec tych wymagań, tym bardziej że wiele z nich oznacza duży wysiłek i spore koszty ekonomiczne i społeczne.
Okresowa emerytura kapitałowa przysługuje kobietom przechodzącym na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego (60 lat). Przyznawana jest tylko osobom należącym do Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE). To świadczenie wypłacane w ramach tzw. II filaru systemu emerytalnego.
Elektromobilność to dzisiaj już nie jest pytanie „, czy”, tylko „jak”. Jaki samochód wybrać? O jakiej mocy? Z jak dużą baterią? Wreszcie, z jaką ładowarką? W przypadku samochodów marki Mercedes niezmienne jest jednak to, że wszystkie łączą wysoką efektywnością oraz lokalnie bezemisyjną jazdą z osiągami, komfortem i bezpieczeństwem.
W tym roku przypada 80. rocznica rozpoczęcia odbudowy stolicy po wojnie. Do obchodów zainicjowanych przez miasto włączyły się muzea i instytucje kultury. Zaplanowano wiele wydarzeń, spotkań i wystaw.
Rząd nie spełnił jeszcze swojej pierwszej wiatrowej obietnicy, dotyczącej zmniejszenia odległości wiatraków od najbliższych zabudowań, a już bierze się za kolejną. Na pochopność decyzji ws. modernizacji wiatraków zwracają uwagę samorządy.Bartłomiej Sawicki
Są przypadki, że miasta zajmują duże obszary gmin wiejskich i dalsze funkcjonowanie takiej gminy jest trudne lub wręcz niemożliwe – mówi Stanisław Jastrzębski, wójt gminy Długosiodło i szef zarządu Związku Gmin Wiejskich RP.
Coraz większym zainteresowaniem w systemach rowerów miejskich cieszą się jednoślady z napędem elektrycznym.
Samorządy mają więcej dochodów, ale i więcej powinności. Efekty reformy finansów widoczne będą pod koniec roku. Już teraz jednak widać, że trzeba będzie ją modyfikować.
Pod koniec ubiegłego roku stolica Śląska oficjalnie udostępniła rowerzystom pierwszą w mieście velostradę. Teraz czas na dalszą rozbudowę miejskiej infrastruktury.
Jeśli tylko zgodzą się kieleccy radni, to Łukasz Maciejczyk zostanie nowym właścicielem Korony Kielce. Nadzwyczajna sesja rady miasta w tej sprawie w tym tygodniu.
W Muzeum Narodowym w Poznaniu od 7 marca do 29 czerwca będzie można zobaczyć ponad 120 dzieł malarskich, rysunków i szkiców, które pozwolą oglądającemu poznać, przypomnieć, odkryć na nowo Chełmońskiego jako artystę i postać.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas