Reklama
Rozwiń
Reklama

Marszałek prześle informacje o bateriach

Dane o wprowadzonych na rynek i przetworzonych ogniwach dotrą do ministra środowiska

Publikacja: 10.03.2011 02:06

Informacje przesłane przez przedsiębiorców do urzędów marszałkowskich trafią do zbiorczego sprawozdania.

Jak ma ono wyglądać, określa obowiązujące od dzisiaj rozporządzenie ministra środowiska z 10 lutego w sprawie zbiorczego sprawozdania o bateriach i akumulatorach oraz o zużytych bateriach i zużytych akumulatorach. To rozwiązanie zostało wprowadzone na okres przejściowy, do czasu, gdy powstanie w Internecie baza danych tych wyrobów.

Zgodnie z art. 121 ustawy o bateriach i akumulatorach marszałkowie województw będą przesyłali swoje sprawozdania do 15 kwietnia. Adresatem jest główny inspektor ochrony środowiska.

Na ustalonych w rozporządzeniu formularzach marszałkowie podadzą m.in. liczbę podmiotów wprowadzających ogniwa i rozliczających się z obowiązków z danym marszałkiem oraz masę wprowadzonych na rynek wyrobów, ze szczegółowym podziałem na rodzaje.

Trzeba będzie ponadto podać informacje o zebranych zużytych bateriach oraz akumulatorach, a także o tym, w jaki sposób i w jakich ilościach zostały one przetworzone.

Reklama
Reklama

Dane urząd może przesyłać pisemnie lub w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego bezpiecznym podpisem.

Również od dzisiaj obowiązuje rozporządzenie ministra środowiska z 10 lutego w sprawie rocznego raportu o funkcjonowaniu gospodarki bateriami i akumulatorami oraz zużytymi bateriami i zużytymi akumulatorami.

Ustala ono szczegóły raportu, który główny inspektor ochrony środowiska jest zobowiązany przekazać Ministerstwu Środowiska. Znajdą się w nim nie tylko zbiorcze informacje uzyskane od marszałków, ale także dane z rejestru firm wprowadzających baterie lub akumulatory oraz prowadzących zakłady przetwarzania, w tym m.in. liczba podmiotów z niego wykreślonych. Nie zabraknie opisu przeprowadzonych kontroli, ich wyników i najczęściej spotykanych nieprawidłowości. Ustalony dla głównego inspektora ochrony środowiska termin przesłania raportu mija 15 maja.

Przypominamy, że przedsiębiorcy przesyłają marszałkom sprawozdania z ustawy o bateriach i akumulatorach i wnoszą stosowne opłaty do 15 marca.

podstawa prawna: dwa rozporządzenia ministra środowiska z 10 lutego 2011 r.

DzU nr 38, poz. 199 i 200

Informacje przesłane przez przedsiębiorców do urzędów marszałkowskich trafią do zbiorczego sprawozdania.

Jak ma ono wyglądać, określa obowiązujące od dzisiaj rozporządzenie ministra środowiska z 10 lutego w sprawie zbiorczego sprawozdania o bateriach i akumulatorach oraz o zużytych bateriach i zużytych akumulatorach. To rozwiązanie zostało wprowadzone na okres przejściowy, do czasu, gdy powstanie w Internecie baza danych tych wyrobów.

Reklama
Prawo drogowe
Rząd chce podwyższyć opłaty za przejazd drogami ekspresowymi i autostradami
Nieruchomości
Spółdzielcy będą wreszcie na swoim. Rząd chce rozwiązać problem z PRL
Konsumenci
Frankowicze. Sąd nie zawsze związany stanowiskiem sądu odwoławczego
Prawo rodzinne
Jak po rozwodzie wycenić nakłady małżonka na wspólny majątek? Wyrok SN
Materiał Promocyjny
Jak budować strategię cyberodporności
Podatki
Darowizna od rodzica powinna iść na konto dziecka. Bo fiskus ją opodatkuje
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama