Waldemar Żurek, były rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, w 2018 r. złożył pozew przeciwko Dagmarze Pawełczyk-Woickiej o mobbing, którego miała się ona wobec niego dopuścić, gdy była prezesem Sądu Okręgowego w Krakowie. Chodzi m.in. o przeniesienie sędziego z wydziału odwoławczego do I wydziału cywilnego SO w Krakowie z naruszeniem prawa. Sędzia domaga się zaprzestania szykan ze strony prezes.

W środę sąd nakazał natychmiastowe przywrócenie sędziego Żurka na stanowisko w jego dawnym wydziale, z którego został w 2018 r. przymusowo przeniesiony. - Ta decyzja, mimo że sam wyrok jest nieprawomocny, ma rygor natychmiastowej wykonalności - mówi portalowi Onet.pl sędzia. - De facto ja od jutra powinienem orzekać w wydziale w II instancji - dodaje.

- Sąd mówił o odcinaniu mi dostępu do komputera, o nieudzielaniu urlopu wypoczynkowego, o odmowie wydania nagrań z monitoringu. Tego było naprawdę wiele - relacjonuje sędzia Żurek. - Jednak podstawową szykaną było to siłowe przeniesienie mnie do innego wydziału. Sąd wprost oświadczył, że to przeniesienie nie miało żadnych podstaw merytorycznych - podkreśla.

SO w Katowicach 3 marca br. wydał na niejawnym posiedzeniu zabezpieczenie, na mocy którego cofnięta została decyzja byłej prezeski krakowskiego Sądu Okręgowego Dagmary Pawełczyk-Woickiej, dziś szefowej KRS, o przymusowym przeniesieniu sędziego Waldemara Żurka z wydziału odwoławczego pionu cywilnego do wydziału I instancji.

Czytaj więcej

Sędzia Żurek ma wrócić do orzekania w macierzystym wydziale - zdecydował sąd