- W dniu wczorajszym ukazał się komunikat pochodzący z Komisji Europejskiej, który jasno wskazuje, że mamy do czynienia z eskalacją żądań. Nie wystarczy uchwalić zmian w zakresie sądownictwa, których życzy sobie Komisja Europejska, ale warunkiem kolejnych wypłat z środków unijnych mają być zmiany, które zdaniem KE będą gwarantować realizację Karty Praw Podstawowych - mówił podczas środowej konferencji Zbigniew Ziobro.

Czytaj więcej

Rząd ma problem. KE inaczej rozumie uzgodnienia ws. wypłaty z KPO

Jego zdaniem, taki bieg wydarzeń potwierdza słuszność argumentacji Solidarnej Polskiej. - Wskazywaliśmy, że uleganie szantażystom będzie tylko eskalować szantaż. Dlatego chcemy zaapelować do pana premiera, aby zdecydował się wstrzymać dzisiejsze prace nad ustawą zmieniającą ustawę o Sądzie Najwyższym. Ta ustawa będzie prowadzić do chaosu w polskim sądownictwie. W sposób jawny narusza konstytucję i ogranicza polską suwerenność - wskazał szef resortu sprawiedliwości. - To ostatni moment, aby w sposób skuteczny zablokować To ostatni moment aby zablokować logikę szantażu, którą kieruje się Komisja Europejska wobec Polski - dodał.

Jednocześnie Ziobro stwierdził: "Wiemy, że Komisja Europejska nie zamiaru wypłacać Polsce należnych środków europejskich".

Dzisiaj posłowie mają głosować nad poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Ma ona odblokować dla naszego kraju unijne środki wypłacane w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Nowelizacja przewiduje, że sprawy dyscyplinarne sędziów byłyby rozpatrywane przez Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak dotąd - przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej. Za odrzuceniem poprawek Senatu opowiedziała się w poniedziałek Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Czytaj więcej

PiS odrzucił poprawki Senatu do ustawy o Sądzie Najwyższym