Cios w sałatkę jarzynową, majonez już po 16 zł

Ceny masła przestały przyprawiać o palpitacje serca, to teraz do rekordowo drogich warzyw dochodzi jeszcze majonez. Tegoroczna Wielkanoc będzie i tak droga, a sałatka jarzynowa to w końcu obowiązkowy jej element.

Publikacja: 07.03.2023 12:07

Cios w sałatkę jarzynową, majonez już po 16 zł

Foto: Adobe Stock

Już w styczniu warzywa zdrożały w ujęciu rocznym o 23,1 proc., majonez zaś o 37 proc., a jajka o 41 proc. – wynika z badania UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych. Składniki sałatki jarzynowej biją więc zgodnie rekordy, a dane za luty pokażą prawdopodobnie jeszcze wyższe skoki. Detaliści już ograniczają liczbę promocji, więc przed świętami wielkanocnymi będzie jeszcze drożej.

Jajka drożeją na całym świecie, w Europie zaś brakuje warzyw, co powoduje, że na spadki cen nie ma co liczyć. A wręcz należy się szykować na kolejne podwyżki.

Czytaj więcej

Ceny w McDonald's znów rosną. Burgery nie na każdą kieszeń

Ekonomista Rafał Mundry napisał na Twitterze o szokującej dla niego cenie majonezu dekoracyjnego Winiary. Słoik o pojemności 800 ml w sklepie sieci Biedronka kosztuje już teraz 15,99 zł. „Ludzie teraz patrzą i nie dowierzają... I już nie chodzi o paprykę... Rok temu na promce można było kupić taki nawet za 8 zł” — napisał na Twitterze ekonomista.

Pod wpisem rozpoczęła się dyskusja, internauci zwracali choćby uwagę, że doszło do pomyłki, jeśli chodzi o porównywanie pojemności opakowania majonezu. Ekonomista opublikował ubiegłoroczną gazetkę promocyjną informująca o promocyjnej cenie dla innego opakowania. Podał też dane, że w 2020 r. 900 ml słoik majonezu kosztował 6,99 zł, w ubiegłym roku 820 ml w promocji było za 7,50 zł, a dziś 800 ml to wydatek 15,99 zł.

Czytaj więcej

Z opakowania Toblerone zniknie znany symbol. Bo to już nie szwajcarski produkt

Co prawda wiele osób zaczęło pisać, iż sposobem jest samodzielne zrobienie majonezu, jednak przy obecnych cenach jajek i oleju wcale nie będzie to tańsze. Ceny oleju uspokoiły się po ubiegłorocznych rekordowych wzrostach rzędu 50 proc., ale to nie znaczy, że zaczęły spadać.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Przemysł spożywczy
Producenci chipsów pod pręgierzem. Spór o cenę kartofla i krzywdę rolników
Przemysł spożywczy
Batony Mars będą miały nowe opakowania. Duża zmiana
Przemysł spożywczy
Małpki tracą przyjaciół, Polacy piją coraz mniej wódki
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Przemysł spożywczy
Rzeź wegańskich produktów. Producenci wycofują je z półek
Przemysł spożywczy
Miód zaczął tanieć. Ale przyczyna spadku ceny jeży włos na głowie