Sama umowa cywilna nie potwierdza, że gmina to podatnik VAT

Samo zawarcie umowy cywilnej, która jest związana z realizacją zadań własnych, to za mało, by uznać, że gmina działa jako podatnik VAT.

Niemiła niespodzianka dla eksmitowanych z lokalu socjalnego

Zamiast przyznanego przez sąd lokalu socjalnego – wezwanie od gminy do zwrotu kwot, które wydała na odszkodowanie dla właściciela lokalu.

Nie każdy może prowadzić wypożyczalnię rowerów

Radni nie mogą zarządowi dróg, działającemu w formie jednostki budżetowej, powierzyć stworzenia systemu wypożyczalni rowerów miejskich. Nie leży to bowiem...

Gospodarka komunalna: Czy można karać za brak informacji o śmieciach

Między użytym przez ustawodawcę pojęciem „podmiotu odbierającego odpady” oraz pojęciem „podmiotu wpisanego do rejestru” nie można stawiać znaku równości.

Fundacja nie może odesłać zainteresowanego do swojego darczyńcy

Fundacja, w razie pytań o otrzymanie wyposażenia z samorządu powiatu, nie może odesłać zainteresowanego do swojego darczyńcy – stwierdził WSA w Gdańsku.

Rzecznik walczy o klasy I-III maksymalnie do 25 uczniów

Rzecznik praw dziecka interweniuje w sprawie liczebności klas I-III na pierwszym etapie edukacji.

Zakopane: Nie wiadomo, czy willa Rialto powróci do wywłaszczonych

Od dziewięciu lat dawni właściciele walczą z władzami Zakopanego o zwrot zabytkowego domu przy ul. Chałubińskiego. Nie zanosi się na szybki koniec sprawy.

Jeden podpis na mianowaniu wystarczył

Sąd okręgowy przyznał odszkodowanie za bezprawne zwolnienie pracownika mianowanego dokonane przed 1 stycznia 2012 r.

Gminna pomoc publiczna na nowych zasadach

Program wsparcia w formie zwolnień z podatków od nieruchomości i środków transportowych rada uchwali bez opinii prezesa UOKiK.

„Spiętrzenie” spraw tłumaczy opieszałość przy zasiłkach

„Spiętrzenie spraw” o zasiłki okresowe, powodujące przewlekłe prowadzenie postępowań przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze, nie stanowi rażącego naruszeniu...

Gdy osoba fizyczna przejmuje szkołę odprawa nauczycielowi też się należy

Odprawa należy się także nauczycielowi zwolnionemu na skutek likwidacji szkoły, nawet jeśli zostanie jej organem prowadzącym, wchodząc na miejsce gminy.

Wójt z bezpłatnego urlopu wróci na etat

Pracodawca może przyjąć powracającego z bezpłatnego urlopu samorządowca, nawet jeżeli ten wydawał decyzje w jego sprawie.

Rodzice chcą mieć wpływ na edukację dzieci i wybór kiedy dziecko idzie do szkoły

Do Sejmu trafi obywatelski projekt ustawy podwyższający wiek, w którym dziecko idzie do szkoły.

Kiedy przedawniają się opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej

Należności za pobyt w domu pomocy społecznej powinny być wyegzekwowane przed upływem trzech lat od wydania decyzji ustalającej ich wysokość i osoby zobowią...

Ubogi bezrobotny na diecie sam przygotuje posiłek

Bezrobotna rodzina otrzymująca produkty żywnościowe z banku żywności powinna samodzielnie przygotowywać dietetyczny posiłek – stwierdził Wojewódzki Sąd Adm...

Społecznego inspektora pracy można przenieść na inne stanowisko bez jego zgody

Urzędnika (społecznego inspektora pracy) można przenieść bez jego zgody na inne stanowisko w trybie art. 23 ustawy o pracownikach samorządowych.

Jak rozliczyć bezumowne korzystanie z lokalu

W odniesieniu do lokali będących przedmiotem najmu wynagrodzenie należne właścicielowi za bezumowne korzystanie z lokalu powinno obejmować to, co właścicie...

Kto zreformuje samorząd - czy potrzebna jest ?Komisja Kodyfikacyjna Prawa Samorządowego

W środowisku samorządowym nie ustaje dyskusja o konieczności powołania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Samorządowego. Czy jest ona rzeczywiście potrzebna? – z...

Wyborcy w labiryncie - proporcjonalna ordynacja wyborcza przyczyną patologii

Proporcjonalna ordynacja wyborcza jest podstawową przyczyną patologii, gdyż okazja czyni złodzieja – uważa promotor Ruchu JOW Jerzy Gieysztor.