Zdobycie prawa jazdy będzie droższe. Sejm przyjął ustawę

Sejm przyjął nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Projekt autorstwa posłów PiS krytykują samorządy.

Publikacja: 05.11.2022 09:41

Zdobycie prawa jazdy będzie droższe. Sejm przyjął ustawę

Foto: Fotorzepa/Sławomir Mielnik

Przyjęta nowelizacja umożliwia przekazywanie z budżetu województwa dotacji celowych albo podmiotowych do Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Dotacje będą limitowane poprzez wprowadzenie ograniczenia ich wysokości do 50 proc. kosztów działalności ośrodka związanych z realizacją tych zadań.

Po zmianie przepisów warunki wynagradzania egzaminatorów nie będą określane - tak jak dotychczas - w rozporządzeniu ministra, tylko w uchwale sejmiku województwa.

Projekt zakłada też, że samorządy mają ustalać opłatę za egzamin na prawo jazdy. Obecnie w całej Polsce kandydaci płacą 30 zł za egzamin teoretyczny i 140 za praktyczny. Autorzy projektu chcą, by opłata za egzamin teoretyczny nie przekraczała 50 zł, za egzamin praktyczny 200 zł (kategorie AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1 lub T albo uprawnienia do kierowania tramwajem) i 250 zł (kategorie B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E lub D1+E).

Czytaj więcej

Samorządy zaskarżą przepisy przerzucające na nie finansowanie WORD-ów

Wprowadzeniu tych przepisów protestują samorządowcy, gdyż przerzucają na sejmiki odpowiedzialności za płynność finansową Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, a nie wskazują skąd sejmiki mają wziąć na to środki.

W przypadku Mazowsza może chodzić nawet o 17 mln zł. Jak twierdzi marszałek Adam Struzik, to roczny koszt utrzymania kilku instytucji kultury. W jego opinii projekt, który nie podaje źródła dochodów, z którego samorządy województw miałyby dofinansowywać działalność WORD-ów, jest niezgodny z konstytucją.

- Jak nie wiadomo, co zrobić, to obarcza się zadaniem samorządy. To one, a nie ministerstwo, mają być tym złym, który podniesie opłaty za egzaminy. A do tego będą musiały z własnych pieniędzy dotować WORD-y, które bez wsparcia z zewnątrz sobie nie poradzą - powiedział Struzik.

Za projektem zagłosowało 228 posłów (w tym 225 z PiS). Przeciw było 220. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Prawnicy
Prof. Strzembosz: Andrzej Duda jest człowiekiem skompromitowanym
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędziowie o "lex Tusk": grozi powtórka ze sprawy procesu brzeskiego
Prawo karne
Prof. Zimmermann, promotor Andrzeja Dudy: Wstyd mi, że mam takiego doktoranta