Chcesz po maturze studiować za granicą? Możesz nie zdążyć z dokumentami

Termin wydawania świadectwa maturalnych uniemożliwia polskim absolwentom udział w rekrutacji na studia w Danii czy Szwecji. Centralna Komisja Egzaminacyjna ma propozycję dla tegorocznych maturzystów.

Publikacja: 13.03.2023 15:08

Uczniowie LO z zaświadczeniami o pozytywnym wyniku egzaminu maturalnego

Uczniowie LO z zaświadczeniami o pozytywnym wyniku egzaminu maturalnego

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynął wniosek związany z ustalonym na 7 lipca 2023 r. tegorocznym terminem ogłoszenia wyników egzaminu maturalnego oraz wydania zdającym świadectw, aneksów i informacji o wynikach.

Wnioskodawca wskazuje, że jeżeli nie zostaną wprowadzone zmiany, absolwenci polskich szkół średnich nie będą mogli w tym roku wziąć udziału w rekrutacji na studia w Danii. Podobna sytuacja może dotyczyć innych zagranicznych uczelni, np. w Szwecji.

W ubiegłym roku problemu nie było, ponieważ świadectwa były wydawane kilka dni wcześniej. Z informacji przekazanych RPO wynika, że termin składania dokumentów w Danii od kilku lat jest niezmienny - 5 lipca. Była zatem możliwość wzięcia tego pod uwagę przy ogłaszaniu tegorocznego harmonogramu  egzaminu ósmoklasisty i maturalnego przez CKE.

Zastępca RPO Stanisław Trociuk zapytał dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcina Smolika o możliwość zmiany harmonogramu tak, aby umożliwić zainteresowanym podjęcie studiów na europejskich uczelniach. Poprosił też  o informację, czy do CKE wpływały skargi w tej sprawie.

Z odpowiedzi dyrektora Smolika wynika, że w tym roku szkolnym nie ma szans na zmianę harmonogramu. CKE jest jednak gotowa wszystkim osobom, które planują aplikować na studia wyższe w Danii lub Szwecji, wystawić zaświadczenie, że przystąpiły do egzaminu maturalnego w 2023 r., a wyniki tego egzaminu będą znane 7 lipca br. 

Czytaj więcej

Uczelnie walczą o zagranicznych studentów
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność