Chcesz po maturze studiować za granicą? Możesz nie zdążyć z dokumentami

Termin wydawania świadectwa maturalnych uniemożliwia polskim absolwentom udział w rekrutacji na studia w Danii czy Szwecji. Centralna Komisja Egzaminacyjna ma propozycję dla tegorocznych maturzystów.

Publikacja: 13.03.2023 15:08

Uczniowie LO z zaświadczeniami o pozytywnym wyniku egzaminu maturalnego

Uczniowie LO z zaświadczeniami o pozytywnym wyniku egzaminu maturalnego

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynął wniosek związany z ustalonym na 7 lipca 2023 r. tegorocznym terminem ogłoszenia wyników egzaminu maturalnego oraz wydania zdającym świadectw, aneksów i informacji o wynikach.

Wnioskodawca wskazuje, że jeżeli nie zostaną wprowadzone zmiany, absolwenci polskich szkół średnich nie będą mogli w tym roku wziąć udziału w rekrutacji na studia w Danii. Podobna sytuacja może dotyczyć innych zagranicznych uczelni, np. w Szwecji.

W ubiegłym roku problemu nie było, ponieważ świadectwa były wydawane kilka dni wcześniej. Z informacji przekazanych RPO wynika, że termin składania dokumentów w Danii od kilku lat jest niezmienny - 5 lipca. Była zatem możliwość wzięcia tego pod uwagę przy ogłaszaniu tegorocznego harmonogramu  egzaminu ósmoklasisty i maturalnego przez CKE.

Zastępca RPO Stanisław Trociuk zapytał dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcina Smolika o możliwość zmiany harmonogramu tak, aby umożliwić zainteresowanym podjęcie studiów na europejskich uczelniach. Poprosił też  o informację, czy do CKE wpływały skargi w tej sprawie.

Z odpowiedzi dyrektora Smolika wynika, że w tym roku szkolnym nie ma szans na zmianę harmonogramu. CKE jest jednak gotowa wszystkim osobom, które planują aplikować na studia wyższe w Danii lub Szwecji, wystawić zaświadczenie, że przystąpiły do egzaminu maturalnego w 2023 r., a wyniki tego egzaminu będą znane 7 lipca br. 

Czytaj więcej

Uczelnie walczą o zagranicznych studentów
Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach