Często nie są to już wyłącznie lokalne biura prawne – zakładają oddziały w innych miastach. Ich coraz mocniejsze kadrowo zespoły oferują usługi kompleksowe i na wysokim poziomie profesjonalnym. Mogą z powodzeniem walczyć o klientów cenami i jakością z kancelariami warszawskimi.

W naszym rankingu na 228 kancelarii 137 pochodzi spoza Warszawy (60 proc.). W ubiegłym roku było ich 123 na 216.

[srodtytul]Pomorze[/srodtytul]

Pierwsza w tym regionie sopocka kancelaria Głuchowski, Rodziewicz, Zwara i Partnerzy od lat ma miejsce w dwudziestce największych krajowych firm prawniczych. Pracuje nie tylko dla przedsiębiorstw z Pomorza, ale także z Warszawy. Obsługiwała m.in. Gdańsk Transport Company podczas budowy autostrady A1 (wartość inwestycji 600 mln euro), Nordea Bank stawiający nową siedzibę w Gdyni. Pracowała też przy projekcie tzw. term gostynińskich (szacowana na 400 mln zł inwestycja gminy).

Na drugą pozycję awansowała firma z Gdańska – Krzyżagórska, Podniesiński, Łoboda i Wspólnicy, która powiększyła zespół. Doradzała m.in. przy wartej 400 mln zł fuzji przedsiębiorstw odzieżowych LPP i Artman oraz przy obsłudze procesu kompensacji Stoczni Gdynia.

Trzecia lokata należy do pochodzącej z Sopotu kancelarii Koneksja, wyspecjalizowanej w tworzeniu spółek i współpracującej z samorządami lokalnymi. Na zlecenie sopockiej gminy zajmuje się m.in. inwestycją znaną jako Centrum Haffnera.

Na kolejnej pozycji znalazła się kancelaria Misiewicz, Mosek i Partnerzy z Gdańska, której doświadczeni partnerzy Jerzy Mosek i Władysław Misiewicz uznawani są za ekspertów od fuzji i przejęć, a także prawa bankowego i finansowego. Warto zwrócić uwagę na jej imponujący przychód w 2009 r. – 7 mln zł.

W Trójmieście ma też siedzibę wyspecjalizowana w procesach, w tym reprywatyzacyjnych, kancelaria Nowosielski Gotkowicz i Partnerzy.

[srodtytul]Dolny Śląsk[/srodtytul]

Autopromocja
SZKOLENIE ONLINE

Prawne uwarunkowania prowadzenia e‑sklepu w 2022 roku

WEŹ UDZIAŁ

Dolnośląskie to od lat zagłębie firm, których dużą część działalności stanowi windykacja należności. Nie brakuje jednak klasycznych kancelarii prawniczych. Największą wśród 25 sklasyfikowanych w rankingu firm z tego regionu jest kancelaria S. Cetera, M. Węgrzyn-Wysocka i Wspólnicy. Wygrała m.in. głośny proces ze Skarbem Państwa o 38 mln zł odszkodowania za spowodowanie przez służby skarbowe upadłości firmy informatycznej JTT Computer. Obsługiwała także fuzję wartych 350 mln zł spółek z grupy Fortum.

Zajmująca trzecie miejsce kancelaria Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy obsługiwała m.in. zamówienie z wolnej ręki na budowę we Wrocławiu stadionu na Euro 2012 (inwestycja warta 700 mln zł). Może się pochwalić prawie 5 mln zł przychodu w 2009 r. Z kolei Malicki i Wspólnicy to uznana kancelaria od spraw sądowych.

[srodtytul]Małopolska[/srodtytul]

Największe krakowskie kancelarie to firmy o ogólnokrajowym zasięgu działania. Takie marki jak T. Studnicki, K. Płeszka, Z. Ćwiąkalski, J. Górski czy Kubas, Kos, Gaertner oraz Traple, Konarski, Podrecki to duże kancelarie, których założycielami i podporami są naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kancelaria T. Studnicki, K. Płeszka, Z. Ćwiąkalski, J. Górski zatrudnia renomowanych specjalistów od prawa spółek (rekomendacja w rankingu „Rz”) oraz fuzji i przejęć. Znacząco rozbudowała zespół, dzięki czemu znalazła się na dziewiątym miejscu w rankingu największych. Zwiększyła obroty o ponad 6 mln zł do kwoty powyżej 25 mln zł.

Kubas, Kos, Gaertner to kancelaria rekomendowana w dziedzinie procesów sądowych. Traple, Konarski, Podrecki natomiast po raz pierwszy zdobyła tytuł lidera rankingu w kategorii prawa własności intelektualnej i autorskiego. Trzy nazwiska z jej nazwy uzyskały zaś w rankingu indywidualne rekomendacje środowiskowe.

W dziedzinie przygotowania wejścia na giełdę oraz rynków kapitałowych w krajowej czołówce plasuje się kancelaria Oleś & Rodzynkiewicz. Mateusz Rodzynkiewicz jest rekomendowany w gronie najlepszych profesjonalistów.

W prawie pracy brylują z kolei kancelaria Sobczyk i Współpracownicy oraz jej szef Arkadiusz Sobczyk.

[srodtytul]Wielkopolska[/srodtytul]

Zajmująca pierwsze miejsce kancelaria Skoczyński, Wachowiak, Strykowski oprócz siedziby w Poznaniu ma również biura w Warszawie i w Szczecinie. Obsługiwała m.in. duże przedsięwzięcia przemysłowe w kraju oraz spory arbitrażowe Hydrobudowy 9 z gminami w związku z roszczeniami firmy z tytułu realizowanych inwestycji infrastrukturalnych.

Zatrudniająca najwięcej prawników ogółem kancelaria P. J. Sowisło & Topolewski wyspecjalizowana jest w postępowaniach sądowych. Po raz pierwszy zdobyła pierwsze miejsce na liście biur rekomendowanych w tej dziedzinie. Ma najwyższy przychód w Wielkopolsce – ponad 10 mln zł.

Odnotować trzeba rozpad znanej kancelarii Celichowski, Szyndler, Więckowska i Partnerzy na dwie firmy: Celichowski, Szyndler i Partnerzy oraz CSW Więckowska i Partnerzy.

[srodtytul]Górny Śląsk[/srodtytul]

Największe w tym regionie są dwie kancelarie z Katowic: ADP Popiołek Adwokaci i Doradcy oraz Ślązak, Zapiór i Partnerzy. Wspólnik tej pierwszej prof. Wojciech Popiołek z Uniwersytetu Śląskiego utrzymał ubiegłoroczną rekomendację w rankingu „Rz” w dziedzinie prawa spółek.

[srodtytul]Łódzkie[/srodtytul]

Najbardziej znana w regionie jest kancelaria Brzezińska, Narolski, Mariański. Firma i jej wspólnik Adam Mariański otrzymali rekomendacje w rankingu „Rz” w dziedzinie podatków. Mirosława Narolskiego natomiast docenili prawnicy konkurenci z branży nieruchomości.

[b]Zobacz [link=http://rzeczpospolita.pl/pliki/prawnicy/Rankingkancelarii/do%205.pdf]głównych zwycięzców w poszczególnych kategoriach[/link][/b]

[b]ZOBACZ [link=http://www.rp.pl/artykul/473903.html]RANKING Z WSZYSTKIMI TABELAMI[/link][/b]

[b]Zobacz [link=http://www.rp.pl/galeria/55756,1,473585.html]ranking w obiektywie fotoreportera[/link][/b]

[b]Przeczytaj [link=http://www.rp.pl/artykul/473603.html]"Jak wyłanialiśmy największych i najlepszych"[/link] [/b]

[b]Informacje dla zainteresowanych dostępem do szerszej wersji w postaci xls (exel) na stronie: [link=http://www.rp.pl/bazy]www.rp.pl/bazy[/link][/b]

[b] Zobacz [link=http://www.rp.pl/temat/426467_Ranking_Kancelarii_Prawniczych_2010.html] Ranking Kancelarii Prawniczych 2010[/link], a także [link=http://www.rp.pl/temat/55757.html]rankingi z lat ubiegłych[/link][/b]