Ekspansja poza teren własnej siedziby wyraża się w zakładaniu oddziałów czy biur w innych miastach. Nie oznacza to jednak rezygnacji ze stałej obsługi tak pewnych klientów, jakimi są samorządy i ich jednostki organizacyjne. Lokalne firmy także coraz częściej sięgają po usługi prawników.

Pomorze

W regionie na pierwszym miejscu, tak samo jak przed rokiem, jest kancelaria Krzyżagórska Podniesiński Łoboda i Wspólnicy z Gdańska. Na liście rankingu ogólnokrajowego według liczby adwokatów i radców prawnych dzięki powiększeniu zespołu awansowała w tym roku z 32. na 25. pozycję. Specjalizuje się w obsłudze transakcji kapitałowych, łączeniu, podziale i przekształcaniu spółek oraz w doradztwie podatkowym. W ostatnim roku kancelaria pochwaliła się m.in. opracowaniem systemu zarządzania własnością intelektualną oraz znakami towarowymi w firmie LPP.

Na drugiej pozycji, tak jak w 2011 r., znalazła się kancelaria Misiewicz Mosek i Partnerzy (35. miejsce w rankingu ogólnopolskim). Z potencjałem 31 prawników jako firma średniej wielkości może obsługiwać nawet większe przedsięwzięcia gospodarcze. Jej zeszłoroczny przychód to 6,7 mln zł. Zanotowała wzrost obrotów w porównaniu z poprzednim rankingiem o 0,2 mln zł.

Na 251 kancelarii uczestniczących w 10 rankingu „Rz" 148 pochodzi spoza Warszawy, a 103 są ze stolicy

Trzecie miejsce zajęła kancelaria Aval-Consult (47. miejsce w rankingu ogólnopolskim) z przychodem 5,1 mln zł w 2011 r. Jej klientami są nie tylko przedsiębiorstwa z terenu województwa. Należą do nich m.in. Międzynarodowe Targi Gdańskie, Media Markt czy PERN Przyjaźń. Świadczy też usługi na rzecz samorządów i ich instytucji.

Dolny Śląsk

Choć ziemia dolnośląska to zagłębie firm windykacyjnych i one górują liczebnie, to spółka prawnicza S. Cetera M. Węgrzyn-Wysocka i Wspólnicy z Wrocławia (42. miejsce w rankingu ogólnopolskim) od lat znajduje się wysoko w zestawieniu regionalnym. W ubiegłym roku pracowała m.in. przy przetargach związanych z projektem budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, osiągając 7,9 mln zł przychodu, o 1,1 mln więcej niż rok wcześniej.

Wyżej, na 27. pozycji w rankingu ogólnopolskim znalazła się firma Koksztys, wyspecjalizowana w dochodzeniu wierzytelności i dysponująca siecią oddziałów w całym kraju. Kancelaria odszkodowawcza A. Łebek i Wspólnicy (39. miejsce w rankingu ogólnopolskim) zwiększyła o 2,7 mln zł swój obrót w 2011 r. i może pochwalić się 6,4 mln zł przychodu przy zatrudnieniu 60 prawników.

Tymczasem zatrudniająca o połowę mniej prawników firma windykacyjna Korczyńska i Wspólnicy podaje, że w 2011 r. osiągnęła prawie 20 mln zł obrotu. Wysoko w regionie plasuje się także kancelaria Schampera Dubis Zając i Wspólnicy (71. pozycja w rankingu ogólnopolskim), specjalizująca się w obsłudze inwestorów zagranicznych, w tym przedsiębiorstw z Niemiec, z przychodem 5,6 mln zł i 1,3 mln zł zysku w 2011 r. Zwraca uwagę ponad 40-procentowa rentowność kancelarii windykacyjnej Raven Krupa & Stańko: 6,1 mln zł zysku przy obrocie 13,9 mln zł.

Małopolska

To teren bardzo bogaty w duże i średnie firmy prawnicze, uznane i oferujące fachową obsługę dla przedsiębiorców z całego kraju i zagranicznych inwestorów.

Autopromocja
Real Estate Impactor

Gala wręczenia nagród liderom w branży nieruchomości

ZOBACZ RELACJĘ

Pierwsza w regionie, kancelaria krakowska T. Studnicki K. Płeszka Z. Ćwiąkalski J. Górski, to jedna z największych polskich firm prawniczych z oddziałami w Warszawie, Katowicach i Wrocławiu (8. miejsce w rankingu ogólnopolskim). Ubiegłoroczny obrót tej firmy, specjalizującej się m.in. w transakcjach zakupów i przejęć przedsiębiorstw, ale mającej potencjał kompleksowej obsługi firm, to ponad 33 mln zł. Jej wspólnicy są wykładowcami Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kolejną „profesorską" kancelarią jest Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy (23. pozycja w rankingu ogólnopolskim), specjaliści w zakresie prawa własności intelektualnej (tytuł lidera w rankingu „Rz") oraz prawa nowych technologii. Jej wspólnicy, prof. Elżbieta Traple oraz Xawery Konarski, są uznanymi ekspertami oraz liderami rekomendacji „Rz" w tych właśnie kategoriach.

Na trzecim miejscu także kancelaria „profesorska" Kubas Kos Gaertner (41. w rankingu ogólnopolskim). Jej mistrz prof. Andrzej Kubas i jego uczeń Rafał Kos to współtwórcy jej renomy jako kancelarii procesowej, specjalizującej się w prowadzeniu sporów sądowych, arbitrażowych, a ostatnio zbierającej doświadczenia w przygotowywaniu pozwów zbiorowych. Zarówno firma, jak i obaj prawnicy uzyskali mocne rekomendacje środowiskowe w naszym rankingu. W 2011 r. miała 11 mln zł obrotu.

Trzeba jeszcze wspomnieć o wyspecjalizowanych kancelariach A. Sobczyk i Współpracownicy (prawo pracy), Oleś & Rodzynkiewicz (papiery wartościowe) oraz Łatała i Wspólnicy (giełda i spory sądowe).

Wielkopolska

Kancelaria Skoczyński Wachowiak Strykowski (22. miejsce w rankingu ogólnopolskim) obsługiwała wielkie przedsięwzięcia inwestycyjne, jak budowa przez PGNiG kopalni ropy naftowej i gazu w Lubiatowie czy budowa stadionów na Euro 2012. Zajmuje się zwłaszcza projektami infrastrukturalnymi, m.in. inwestycjami transportowymi (kolejowymi, lotniczymi) i sportowymi. Ma biura w Warszawie i Szczecinie.

W prowadzeniu procesów sądowych specjalizuje się z kolei kancelaria P.J. Sowisło & Topolewski (28. miejsce w rankingu ogólnopolskim) z ubiegłorocznym obrotem 12,3 mln zł. Jej wspólnicy założyli spółkę oferującą usługi audytu finansowego.

Z kolei spółka Sójka & Maciak (35. pozycja w rankingu ogólnopolskim) wymieniona została w rekomendacjach rankingu „Rz" w dziedzinie wprowadzania przedsiębiorstw na giełdę papierów wartościowych.

Śląskie

Spółka ADP Popiołek Adwokaci i Doradcy (29. pozycja w rankingu ogólnopolskim) może pochwalić się silną rekomendacją dla Wojciecha Popiołka oraz wskazaniem kancelarii w rankingu najlepszych firm prawniczych „Rz" (prawo handlowe). Zajmująca drugie miejsce w regionie firma Ślązak Zapiór i Wspólnicy (40. w  rankingu ogólnopolskim) specjalizuje się w prawie nieruchomości, energetycznym, ochrony środowiska i samorządowym.

Duży sukces odniosła kancelaria Marek Płonka & Partnerzy z Bielska-Białej, która w zestawieniu ogólnopolskim przeskoczyła z 86. na 57. pozycję. Było to możliwe dzięki liczebnemu wzrostowi firmy, wyspecjalizowanej w prawie spółek, własności intelektualnej, zamówieniach publicznych i podatkach.