Osoby urodzone w czerwcu, które chciały przejść na emeryturę od razu po uzyskaniu wieku emerytalnego, były w gorszej sytuacji niż inni. Niekorzystna waloryzacja ich składek powodowała, że wysokość comiesięcznej wypłaty była niższa niż gdyby wniosek złożyli dopiero w lipcu. Dlatego czerwcowi emeryci często wstrzymywali się ze złożeniem wniosku o emeryturę do lipca tracąc jednak wypłatę świadczenia za czerwiec. Za to co miesiąc otrzymywali wyższą emeryturę. Różnica wynosiła czasami nawet 300 zł. Przed składanie wniosku w czerwcu przestrzegał nam sam ZUS.

W tym roku to się zmieniło. Zgodnie z założeniami Tarczy Antykryzysowej 3.0., ZUS wyliczy emeryturę, o którą zawnioskuje się w czerwcu, w ten sam sposób jak o emeryturę wnioskowaną w maju.

Czy to oznacza, że należy spieszyć się ze złożeniem wniosku już w czerwcu?

- Niekoniecznie. Pamiętajmy, że im później zdecydujemy się przejść na emeryturę, tym będzie ona wyższa. Schemat obliczania emerytury premiuje osoby, które dłużej pracują i dłużej odprowadzają składki - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Po pierwsze im dłużej pracujemy, tym więcej składek zostaje zapisanych na koncie emerytalnym i więcej razy są one waloryzowane, po drugie im później idziemy na emeryturę, tym krótszy jest współczynnik dotyczący dalszego trwania życia, który również brany jest pod uwagę przy obliczaniu wysokości emerytury.

- Proszę pamiętać również, że z powodu pandemii, wniosek o emeryturę można złożyć później z zaznaczeniem, że emerytura ma być liczona od wcześniejszego terminu. Taki wniosek można złożyć w ZUS do 30 dni liczonych od zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii - wskazuje Iwona Kowalska-Matis.

Osoby, które wniosek o emeryturę złożą później, nie tracą wypłaty za wcześniejsze miesiące, jeśli do wniosku dołączą specjalne oświadczenie. Bardzo ważne jest to, żeby w oświadczeniu wpisać datę, od której oczekuje się przyznania prawa do emerytury, ale nie wcześniejszą niż 1 marca 2020 r. Wniosek wraz z oświadczeniem trzeba złożyć najpóźniej w terminie do 30 dni od zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

– Zastrzegam, że na wskazany w oświadczeniu dzień, od którego ubiegamy się o przyznanie emerytury czy renty, muszą być spełnione wszystkie warunki do ich przyznania – dodaje rzeczniczka.

Przed złożeniem wniosku o emeryturę, można skorzystać z kalkulatora na PUE ZUS, który wyliczy prognozowaną wysokość emerytury. Można też przyjść do ZUS, gdzie takie wyliczenia zrobi doradca emerytalny.

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ