Nie żyje Jerzy Stuhr. Politycy żegnają aktora. "Odszedł mistrz, legenda polskiego kina"

W wieku 77 lat zmarł aktor i reżyser Jerzy Stuhr, znany z takich filmów jak "Wodzirej", "Amator", "Duże zwierzę", "Seksmisja", "Kingsajz", "Kiler" czy "Shrek". Artystę żegnają politycy.

Aktualizacja: 09.07.2024 15:06 Publikacja: 09.07.2024 14:57

Nie żyje Jerzy Stuhr

Nie żyje Jerzy Stuhr

Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Informację o śmierci Jerzego Stuhra potwierdził jego syn, aktor Maciej Stuhr. Jerzy Stuhr zmarł we wtorek po długiej chorobie. W mediach społecznościowych na informację o śmierci artysty zareagowali wielbiciele jego talentu, w tym politycy.

Czytaj więcej

Nie żyje Jerzy Stuhr. Słynny aktor miał 77 lat

Jerzy Stuhr nie żyje. "Spoczywaj w pokoju, Mistrzu"

Prezydent Andrzej Duda ocenił w mediach społecznościowych, że Jerzy Stuhr był wybitną postacią polskiej sceny teatralnej i filmowej. "Jego kreacje aktorskie pozostaną na zawsze świadectwem wybitnego talentu i profesjonalizmu" - napisał prezydent dodając, że Stuhr swoją grą wyznaczył najlepsze standardy polskiego teatru i kina. "Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie!" - zakończył Andrzej Duda.

Nie żyje Jerzy Stuhr (fot. z 2019 r.)

Nie żyje Jerzy Stuhr (fot. z 2019 r.)

PAP/Łukasz Gągulski

"Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jerzego Stuhra, jednego z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych, a także reżysera, scenarzysty. Żegnamy go z wielkim żalem, ale i wdzięcznością za ogromny wkład w polską kulturę. Spoczywaj w pokoju, Mistrzu" - napisano na profilu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w serwisie X (dawniej Twitter).

Były premier Mateusz Morawiecki (PiS) napisał, że odszedł "niezapomniany i niezastąpiony Jerzy Stuhr". "Jego legendarnego poczucia humoru, ról i tekstów nie sposób wyliczyć" - podkreślił były szef rządu zaznaczając, że Stuhr wcielił się w postać Filipa Mosza z "Amatora", Lutka Danielaka z "Wodzireja", Maksika z "Seksmisji", Osła ze "Shreka" i komisarza Ryby z "Kilera", ale był też rektorem krakowskiej PWST, reżyserem, laureatem wielu nagród, odznaczonym Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz działalności pedagogicznej".

Czytaj więcej

Nie zagra już osła w nowym „Shreku”. Jerzy Stuhr z nieba do piekła, czyli artysta gigant

"I choć w ostatnich latach różniliśmy się w diagnozach na temat Polski i jej problemów - to nigdy nie zapomnę, ile uśmiechu i radości przyniósł kolejnym pokoleniom Polaków. Niech spoczywa w pokoju" - oświadczył Morawiecki.

Jerzy Stuhr nie żyje. "Odchodzi wielka część polskiej kultury".

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) oceniła, że wiadomość o śmierci Jerzego Stuhra "łamie serce". Podkreśliła, że Stuhr był wybitny i stworzył "niezapomniane kreacje teatralne i filmowe, od »Amatora« po najlepsze role dubbingowe". "Panie Jerzy, dziękuję" - zakończyła.

Były minister rozwoju Waldemar Buda (PiS) napisał, że Jerzy Stuhr był "aktorskim mistrzem". Z kolei wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) podkreślił, że Stuhr był wspaniałym aktorem i reżyserem, "prawdziwą legendą polskiego kina i teatru". "Na Jego wybitnej grze wychowały się całe pokolenia. Niech spoczywa w pokoju…" - czytamy we wpisie.

Czytaj więcej

Jerzy Stuhr: Smutna prawda o Polsce i Polakach

Senator Krzysztof Kwiatkowski zwrócił uwagę, że wraz z Jerzym Stuhrem "odchodzi wielka część polskiej kultury". "Powiedzieć o nim »wybitny aktor« to nic nie powiedzieć... to po prostu legenda" - dodał.

Poseł Polski 2050 Ryszard Petru podkreślił, że śmierć Stuhra to wielka strata dla polskiej kultury. "Jerzy Stuhr odszedł, ale jego twórczość pozostanie" - napisał polityk.

Informację o śmierci Jerzego Stuhra potwierdził jego syn, aktor Maciej Stuhr. Jerzy Stuhr zmarł we wtorek po długiej chorobie. W mediach społecznościowych na informację o śmierci artysty zareagowali wielbiciele jego talentu, w tym politycy.

Jerzy Stuhr nie żyje. "Spoczywaj w pokoju, Mistrzu"

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż. Andrzej Duda liderem nowej prawicowej partii? Polacy zabrali głos
Polityka
Polska na czele UE od 1 stycznia. Jaka będzie ta prezydencja?
Polityka
Lewica ma problem z obsadzeniem stanowisk "swoich" wiceministrów
Polityka
Donald Tusk przegrywa w sprawie aborcji, To komplikuje plany koalicji
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Polityka
Bogdan Klich stanie na czele polskiej ambasady w USA. Wbrew prezydentowi Dudzie
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą