Żołnierze z zarzutami za strzały na granicy. Jest reakcja Donalda Tuska

"Postępowanie Prokuratury i Żandarmerii Wojskowej wobec naszych żołnierzy budzi uzasadniony niepokój i gniew ludzi" - napisał w serwisie X premier Donald Tusk.

Aktualizacja: 06.06.2024 10:14 Publikacja: 06.06.2024 10:00

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP/Paweł Supernak

Wpis Tuska dotyczy opisanego przez Onet incydentu na granicy, do którego miało dojść kilka tygodni temu, na przełomie marca i kwietnia.

Donald Tusk „odebrał meldunek ministra obrony narodowej” w sprawie strzałów na granicy

Jak napisał Onet wobec próby naruszenia granicy przez kilkudziesięciu imigrantów wspierający Straż Graniczną na tym odcinku granicy żołnierze z 1 Brygady Pancernej stacjonujący w tym rejonie oddali strzały ostrzegawcze w powietrze, a potem w ziemię.

Czytaj więcej

Polscy żołnierze z zarzutami za strzały na granicy. Szef BBN apeluje o zmiany w prawie

Trzech żołnierzy biorących udział w tej interwencji miało potem zostać zatrzymanych przez Żandarmerię Wojskową (według relacji jednego z ich kolegów zatrzymanych zakuto w kajdanki), a teraz toczy się przeciwko nim postępowanie prokuratorskie za przekroczenie uprawnień.

"Odebrałem meldunek Ministra Obrony Narodowej. (...) Oczekuję szybkich wniosków i decyzji organizacyjnych, prawnych oraz personalnych"-napisał w serwisie X Tusk

Wcześniej „bezwzględne wyjaśnienie” działań Żandarmerii Wojskowej wobec żołnierzy zapowiedział wicepremier i minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Zatrzymanie żołnierzy oddających strzały alarmowe w kierunku atakujących migrantów jest nie do przyjęcia" - podkreślił. MON zapowiedział konferencję ministra na godzinę 10:30.

Szef BBN, Jacek Siewiera mówił rano, że „patologia” do jakiej doszło na granicy spowodowana jest brakiem przepisów prawnych regulujących działania żołnierzy na granicy w warunkach, gdy w kraju nie obowiązuje stan wojenny. Siewiera zwrócił uwagę, że dziś żołnierze mają na granicy status prawny osób „oddelegowanych do Straży Granicznej”.

Z kolei Borys Budka, były minister aktywów państwowych mówił, że jeśli sytuacja wyglądała w taki sposób, jak opisał ją Onet i „nie miała drugiego dna”, wówczas spodziewa się iż w Żandarmerii Wojskowej „polecą głowy”.

Natomiast były premier Mateusz Morawiecki obarczył odpowiedzialnością za sytuację obecny rząd i stwierdził, że do dymisji powinien podać się Donald Tusk.

Siewiera zaapelował o przyjęcie przez Sejm ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Pierwsze czytanie projektu odbędzie się 12 czerwca.

W ostatnich dniach i tygodniach presja migracyjna na polską granicę z Białorusią rośnie. Przed kilkunastoma dniami na granicy raniony nożem został polski żołnierz — musiał przejść operację, a lekarze walczyli o jego życie.

Rząd Donalda Tuska zapowiedział budowę tzw. Tarczy Wschód, czyli systemu umocnień polskiej granicy z Białorusią.

Liczba nielegalnych przekroczeń granicy Polski z Białorusią między 25 sierpnia 2021 a 23 maja 2024

Liczba nielegalnych przekroczeń granicy Polski z Białorusią między 25 sierpnia 2021 a 23 maja 2024

PAP

Wpis Tuska dotyczy opisanego przez Onet incydentu na granicy, do którego miało dojść kilka tygodni temu, na przełomie marca i kwietnia.

Donald Tusk „odebrał meldunek ministra obrony narodowej” w sprawie strzałów na granicy

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
„Nie zdaje egzaminu na poważną partię” – komentarze po oświadczeniu Razem
Polityka
Partia Razem stawia ultimatum Nowej Lewicy. „Konieczne są zasadnicze zmiany”
Polityka
Koniec wizowego eldorado. Rząd podnosi ceny i utrudnia procedurę
Polityka
„Taśmy posłanki” uznane za niewiarygodne. „Nowa Lewica postanowiła mnie utopić”
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
podcast
Stan gry na koniec politycznego sezonu: Tusk w górę, Suwerenna Polska w dół
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży