Awantura w Sejmie. "Ma pan na sumieniu śmierć dziecka" do posła klubu PiS

W Sejmie odbyła się debata przed głosowaniem w sprawie projektu "Tak dla in vitro", który ma przywrócić budżetową refundację in vitro. Przeciwnikiem tej metody jest poseł klubu PiS Dariusz Matecki. - Ma pan na sumieniu śmierć dziecka - odpowiedziała członkowie Suwerennej Polski Klaudia Jachira z Koalicji Obywatelskiej.

Publikacja: 22.11.2023 16:42

Dariusz Matecki

Dariusz Matecki

Foto: Sejm

Sejm w środę rozpoczął prace nad obywatelskim projektem ustawy ws. refundacji z budżetu państwa procedury pozaustrojowego zapłodnienia metodą in vitro.

Projekt ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - złożony w poprzedniej kadencji - przewiduje, że minister zdrowia "opracuje, wdroży, zrealizuje i sfinansuje program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodkach medycznie wspomaganej prokreacji". Na program Ministerstwo Zdrowia miałoby przeznaczać nie mniej niż 500 milionów złotych rocznie.

Czytaj więcej

In vitro z budżetu państwa - debata w Sejmie. "Prawo do szczęścia", "przedsionek piekieł"

W debacie głos zabrał poseł klubu PiS Dariusz Matecki. Pojawienie się członka Suwerennej Polski spotkało się z okrzykami "hańba", "skandal" i "hejter". 

- Mówicie o życiu, a jeszcze niedawno taka osoba, jak Szłapka, przecież miał piorun na twarzy. Latał z piorunem na twarzy. A życie trzeba rzeczywiście chronić! Bo musicie pamiętać i będę wam to przypominać, że życia w Polsce broni konstytucja. Będziemy wam też przypominać, że nie damy wam "opiłować" katolików - mówił Dariusz Matecki odnosząc się do Adama Szłapki, przewodniczącego Nowoczesnej.

- Ocena moralna dotycząca przerywania ciąży dotyczy także nowych form zabiegów dokonywanych na embrionach, które, choć prowadzą do celu z natury swej godziwego, prowadzą nieuchronnie do zabicia embrionów. Eksperymenty na embrionach i płodach to przestępstwo przeciw ich godności - dodał.

Klaudia Jachira do Dariusza Mateckiego: Ma pan na sumieniu śmierć dziecka

W debacie głos zabrała również Klaudia Jachira z Koalicji Obywatelskiej.  - Pan, panie pośle, jest ostatnią osobą, która z tej mównicy może mówić o życiu - powiedziała. - Bo pan, panie pośle, ma pan na sumieniu śmierć dziecka - dodała.

Jachira nawiązywała do śmierci syna posłanki KO Magdaleny Filiks, który popełnił samobójstwo. 

29 grudnia Radio Gdańsk i TVP Info informowały na swoich portalach o „skandalu pedofilskim w Platformie Obywatelskiej”, podając, że ofiarami były dzieci „znanej parlamentarzystki” i podano ich wiek.

Ówczesny radny ze Szczecina Dariusz Matecki tego samego dnia wrzucił zdjęcie posłanki Magdaleny Filiks, na którym występowała ze skazanym za pedofilię byłym pracownikiem samorządu, robiąc coś więcej niż aluzję do tej sprawy.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Zrzucanie winy za śmierć dziecka i inne podłości TVP Info
Polityka
Scheuring-Wielgus: Duda powiedział mi w oczy, że nie podpisze żadnej ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Kto jest największym wygranym wyborów samorządowych? KO przed PiS
Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy