Sondaż: Mateusz Morawiecki, Andrzej Duda, Mariusz Błaszczak? Kogo Polacy widzą w roli następcy Jarosława Kaczyńskiego?

"Kto Pani/Pana zdaniem mógłby zostać następcą Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku prezesa PiS?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 29.10.2023 07:32

Mariusz Błaszczak, Mateusz Morawiecki, Andrzej Duda

Mariusz Błaszczak, Mateusz Morawiecki, Andrzej Duda

Foto: PAP

Nowy szef gabinetu prezydenta, Marcin Mastalerek, w rozmowie z Radiem Zet odpowiedział twierdząco na pytanie o to czy Jarosław Kaczyński powinien przejść na polityczną emeryturę.

Czytaj więcej

Nowy prezydencki minister mówi, że Kaczyński powinien odejść na polityczną emeryturę

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że po 2025 roku nie będzie już prezesem PiS

Dopytywany o tę odpowiedź Mastalerek przyznał, że "wyobraża to sobie, bo sam prezes Kaczyński o tym mówił". - Ja nie powiedziałem kiedy powinien odejść - zastrzegł. - Sam prezes Kaczyński zapowiadał, że po tej kadencji odejdzie na polityczną emeryturę. Natomiast ważne jest, bo sukcesja jest czymś oczywistym, żeby jeżeli będzie odchodził to nie tak, że z dnia na dzień powie "odchodzę" tylko, żeby w sposób odpowiedzialny poprowadził tę partię, żeby wybrano takie kierownictwo, które da szansę na zwycięstwie - dodał.

Kaczyński zapowiadał wcześnie, że na kongresie PiS, który odbędzie się w 2025 roku, nie będzie już ubiegał się o stanowisko prezesa partii.

Jarosław Kaczyński kieruje PiS-em nieprzerwanie od 18 stycznia 2003 roku (wcześniej prezesem PiS był jego brat, przyszły prezydent, Lech Kaczyński).

Jako prezes Kaczyński poprowadził PiS do zwycięskich wyborów w 2005, 2015 i 2019 roku. PiS pod jego wodzą przegrał wybory w 2007 i 2011 roku, a w 2023 partia uzyskała najlepszy wynik w wyborach, ale nie obroniła bezwzględnej większości, co - wobec braku naturalnego koalicjanta - zmusi ją do przejścia do opozycji.

Sondaż: Zbigniewa Ziobrę w roli następcy Kaczyńskiego widzi 3,8 proc. badanych

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy kto, ich zdaniem, mógłby zostać następcą Kaczyńskiego na stanowisku prezesa PiS.

Najwięcej, 15,4 proc. badanych, w odpowiedzi wskazało premiera Mateusza Morawieckiego.

Zdaniem 10,4 proc. respondentów następcą Kaczyńskiego mógłby zostać prezydent Andrzej Duda.

6,6 proc. badanych wskazało jako potencjalnego następcę Kaczyńskiego ministra obrony, Mariusza Błaszczaka.

5,3 proc. respondentów widziałoby następcę Kaczyńskiego w Beacie Szydło, byłej premier.

Zbigniewa Ziobrę w roli następcy Kaczyńskiego widziałoby 3,8 proc. badanych.

18,6 proc. respondentów wybrało odpowiedź "inny polityk".

Zdania w tej kwestii nie ma 39,9 proc. respondentów.

- Mateusza Morawieckiego za możliwego następcę Jarosława Kaczyńskiego częściej niż ogół respondentów uważają osoby między 25 a 34 rokiem życia (20%) i badani o dochodach wynoszących między 4001 zł a 5000 zł netto (co czwarty z nich). Zdanie takie podziela co piąty mieszkaniec miast liczących od 100 tys. do 199 tys. osób i podobny odsetek (19%) Polaków posiadających wykształcenie zasadnicze zawodowe - komentuje wyniki badania Adam Jastrzębski, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 24-25 października 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Nowy szef gabinetu prezydenta, Marcin Mastalerek, w rozmowie z Radiem Zet odpowiedział twierdząco na pytanie o to czy Jarosław Kaczyński powinien przejść na polityczną emeryturę.

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że po 2025 roku nie będzie już prezesem PiS

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
"Porażka władzy na własne życzenie". Rozmowa z prof. Antonim Dudkiem
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Ursula von der Leyen przewodniczącą KE po raz drugi
Polityka
Hołownia o sprawie Romanowskiego: Ktoś w prokuraturze powinien za to odpowiedzieć
Polityka
Dudek: Sprawa Romanowskiego? PR-owa zagrywka, chciano osiągnąć efekt propagandowy
Polityka
KAS bierze się za firmy omijające sankcje. Wszczęto 51 postępowań