Sondaż: PiS i KO dzielą niespełna dwa punkty procentowe

Różnica między poparciem dla Prawa i Sprawiedliwości a dla Koalicji Obywatelskiej jest przed wyborami parlamentarnymi mniejsza niż 2 punkty procentowe - wynika z najnowszego sondażu.

Aktualizacja: 22.08.2023 17:02 Publikacja: 22.08.2023 16:08

Liderzy PiS (Jarosław Kaczyński) i KO (Donald Tusk)

Liderzy PiS (Jarosław Kaczyński) i KO (Donald Tusk)

Foto: PAP/Grzegorz Michałowski; Fotorzepa/Jerzy Dudek

"Na które z ugrupowań zagłosował(a)by pan(i) w wyborach do Sejmu, gdyby lista komitetów wyglądała następująco?" - takie pytanie zadano respondentom w sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu.

Sondaż: Koalicja Obywatelska 1,8 pkt. za PiS

W badaniu największe poparcie uzyskało Prawo i Sprawiedliwość (Zjednoczona Prawica). Na formację kierowaną przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego chciałoby głosować 32,4 proc. ankietowanych.

Czytaj więcej

Sondaż: Jak wyborcy oceniają wspólny start Agrounii i Koalicji Obywatelskiej?

Na drugim miejscu w sondażu znalazła się Koalicja Obywatelska (30,6 proc.). Ugrupowanie, na czele którego stoi były premier Donald Tusk, traci do PiS-u 1,8 pkt. proc.

Konfederacja na trzecim miejscu

Trzecią siłą polityczną w Polsce - według najnowszego sondażu - jest Konfederacja Wolność i Niepodległość, które cieszy się poparciem 11,8 proc. ankietowanych.

Według sondażu IBRiS, w nowym Sejmie znaleźliby się także przedstawiciele Trzeciej Drogi (9 proc.), czyli koalicji Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL, oraz Lewicy (7,7 proc.).

Czytaj więcej

Sondaż: Koalicja Obywatelska coraz bliżej PiS. Duży spadek poparcia Konfederacji

Blisko co dwunasty uczestnik sondażu (8,5 proc.) pytany, na które ugrupowanie oddałby głos w wyborach do Sejmu, wybrał odpowiedź "nie wiem".

Które partie tracą poparcie?

Wyniki oznaczają, że w porównaniu z ostatnim sondażem dla "Wydarzeń" wzrosło poparcie dla KO (o 2,3 pkt. proc.), wzrósł też (o 4,4 pkt.) odsetek niezdecydowanych wyborców.

Mniejszym niż ostatnio poparciem cieszą się natomiast PiS (spadek o 0,8 pkt. proc.), Konfederacja (spadek o 3,4 pkt.), Trzecia Droga (spadek o 2,1 pkt.) oraz Lewica (spadek o 0,4 pkt.).

Sondaż IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu został przeprowadzony w okresie od 18 do 21 sierpnia metodą CATI (metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo).

Wybory parlamentarne 2023

Prezydent Andrzej Duda ogłosił 8 sierpnia, że wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Tego samego dnia w Dzienniku Ustaw opublikowano postanowienie prezydenta ws. zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu. Tym samym, formalnie, rozpoczęła się kampania wyborcza.

Partie chcące wziąć udział w wyborach muszą do 28 sierpnia zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu wyborczego, a do 6 września, do godziny 16:00, zgłosić listy kandydatów na posłów i senatorów.

Kampania wyborczy zakończy się 14 października o północy (rozpocznie się wówczas tzw. cisza wyborcza).

Czytaj więcej

Sondaż: Co trzeci Polak nie zna pytań, które PiS chce zadać w referendum

Co pokazują przedwyborcze sondaże?

Większość publikowanych dotychczas przedwyborczych sondaży wskazywała, że wybory wygra Prawo i Sprawiedliwość, ale wynik, który uzyska to ugrupowanie, nie da mu większości. Z niektórych sondaży wynikało, że większość zdobyłoby Prawo i Sprawiedliwość wraz z Konfederacją (przedstawiciele tej ostatniej partii odżegnują się od możliwości wchodzenia w koalicję z PiS), inne dawały większość koalicji części partii opozycyjnych - KO, Polski 2050 i Nowej Lewicy - które deklarują, że po wyborach będą współpracować.

W dniu wyborów odbędzie się też - równolegle z nimi - ogólnopolskie referendum.

"Na które z ugrupowań zagłosował(a)by pan(i) w wyborach do Sejmu, gdyby lista komitetów wyglądała następująco?" - takie pytanie zadano respondentom w sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu.

Sondaż: Koalicja Obywatelska 1,8 pkt. za PiS

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Jarosław Kaczyński chce wzmocnić mur na granicy z Białorusią. I budować nowy
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Polityka
Morawiecki do Zełenskiego: Nigdy więcej proszę nie obrażać Polaków
Polityka
Agnieszka Holland komentuje atak Jarosława Kaczyńskiego: Żaden odpowiedzialny polityk tak się nie zachowuje
Polityka
Kaczyński wygłosił oświadczenie ws. "Zielonej granicy" Holland. "Ojkofobia, kondominium, armia Putina"
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Polityka
Minister rolnictwa przedstawia warunki zniesienia embarga na zboże z Ukrainy
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej