Sondaż: PiS i KO dzielą niespełna dwa punkty procentowe

Różnica między poparciem dla Prawa i Sprawiedliwości a dla Koalicji Obywatelskiej jest przed wyborami parlamentarnymi mniejsza niż 2 punkty procentowe - wynika z najnowszego sondażu.

Aktualizacja: 22.08.2023 17:02 Publikacja: 22.08.2023 16:08

Liderzy PiS (Jarosław Kaczyński) i KO (Donald Tusk)

Liderzy PiS (Jarosław Kaczyński) i KO (Donald Tusk)

Foto: PAP/Grzegorz Michałowski; Fotorzepa/Jerzy Dudek

"Na które z ugrupowań zagłosował(a)by pan(i) w wyborach do Sejmu, gdyby lista komitetów wyglądała następująco?" - takie pytanie zadano respondentom w sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu.

Sondaż: Koalicja Obywatelska 1,8 pkt. za PiS

W badaniu największe poparcie uzyskało Prawo i Sprawiedliwość (Zjednoczona Prawica). Na formację kierowaną przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego chciałoby głosować 32,4 proc. ankietowanych.

Czytaj więcej

Sondaż: Jak wyborcy oceniają wspólny start Agrounii i Koalicji Obywatelskiej?

Na drugim miejscu w sondażu znalazła się Koalicja Obywatelska (30,6 proc.). Ugrupowanie, na czele którego stoi były premier Donald Tusk, traci do PiS-u 1,8 pkt. proc.

Konfederacja na trzecim miejscu

Trzecią siłą polityczną w Polsce - według najnowszego sondażu - jest Konfederacja Wolność i Niepodległość, które cieszy się poparciem 11,8 proc. ankietowanych.

Według sondażu IBRiS, w nowym Sejmie znaleźliby się także przedstawiciele Trzeciej Drogi (9 proc.), czyli koalicji Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL, oraz Lewicy (7,7 proc.).

Czytaj więcej

Sondaż: Koalicja Obywatelska coraz bliżej PiS. Duży spadek poparcia Konfederacji

Blisko co dwunasty uczestnik sondażu (8,5 proc.) pytany, na które ugrupowanie oddałby głos w wyborach do Sejmu, wybrał odpowiedź "nie wiem".

Które partie tracą poparcie?

Wyniki oznaczają, że w porównaniu z ostatnim sondażem dla "Wydarzeń" wzrosło poparcie dla KO (o 2,3 pkt. proc.), wzrósł też (o 4,4 pkt.) odsetek niezdecydowanych wyborców.

Mniejszym niż ostatnio poparciem cieszą się natomiast PiS (spadek o 0,8 pkt. proc.), Konfederacja (spadek o 3,4 pkt.), Trzecia Droga (spadek o 2,1 pkt.) oraz Lewica (spadek o 0,4 pkt.).

Sondaż IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu został przeprowadzony w okresie od 18 do 21 sierpnia metodą CATI (metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo).

Wybory parlamentarne 2023

Prezydent Andrzej Duda ogłosił 8 sierpnia, że wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Tego samego dnia w Dzienniku Ustaw opublikowano postanowienie prezydenta ws. zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu. Tym samym, formalnie, rozpoczęła się kampania wyborcza.

Partie chcące wziąć udział w wyborach muszą do 28 sierpnia zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu wyborczego, a do 6 września, do godziny 16:00, zgłosić listy kandydatów na posłów i senatorów.

Kampania wyborczy zakończy się 14 października o północy (rozpocznie się wówczas tzw. cisza wyborcza).

Czytaj więcej

Sondaż: Co trzeci Polak nie zna pytań, które PiS chce zadać w referendum

Co pokazują przedwyborcze sondaże?

Większość publikowanych dotychczas przedwyborczych sondaży wskazywała, że wybory wygra Prawo i Sprawiedliwość, ale wynik, który uzyska to ugrupowanie, nie da mu większości. Z niektórych sondaży wynikało, że większość zdobyłoby Prawo i Sprawiedliwość wraz z Konfederacją (przedstawiciele tej ostatniej partii odżegnują się od możliwości wchodzenia w koalicję z PiS), inne dawały większość koalicji części partii opozycyjnych - KO, Polski 2050 i Nowej Lewicy - które deklarują, że po wyborach będą współpracować.

W dniu wyborów odbędzie się też - równolegle z nimi - ogólnopolskie referendum.

"Na które z ugrupowań zagłosował(a)by pan(i) w wyborach do Sejmu, gdyby lista komitetów wyglądała następująco?" - takie pytanie zadano respondentom w sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu.

Sondaż: Koalicja Obywatelska 1,8 pkt. za PiS

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Jędrzej Bielecki: Bigos w Madrycie, czyli zjazd skrajnej prawicy
Polityka
Bogdan Zdrojewski: PO musi pozostać w środku
Polityka
Rosyjskie sabotaże w Polsce. Premier mówi zatrzymaniu podejrzanych
Polityka
Nowy sondaż: Które partie odpowiadają za podziały w Polsce? PiS i KO daleko przed innymi
Polityka
Daniel Obajtek wezwany przed komisję. Nie odebrał wezwania, więc wręczy je policja
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?