Tomasz Terlikowski: Głęboko podzielony Kościół

Jeśli ktoś chce zobaczyć, jak wiele różni szeregowych katolików i hierarchów w różnych częściach świata, powinien uważnie śledzić spór o „Fiducia supplicans”.

Publikacja: 29.12.2023 17:00

Tomasz Terlikowski: Głęboko podzielony Kościół

Foto: AFP

Papież od kilku dni nieustannie wraca do wydanej 18 grudnia przez Dykasterię Nauki Wiary deklaracji „Fiducia supplicans”, choć nie czyni tego wprost. Watykańskich kurialistów wezwał do rezygnacji ze „sztywnych stanowisk ideologicznych”, które uniemożliwiają im pójście naprzód. A w czasie pasterki mówił o fałszywej wizji Boga, która uniemożliwia dobrą teologię i prawdziwą pobożność.

„Możemy zadać sobie pytanie: w jakiego Boga wierzymy? (...) Zawsze powraca fałszywy obraz oderwanego i obrażającego się bożka, który jest uprzejmy dla dobrych, a złości się na złych; boga stworzonego na nasze podobieństwo, przydatnego tylko do rozwiązywania naszych problemów i usuwania naszych nieszczęść. On natomiast nie używa magicznej różdżki, nie jest komercyjnym bożkiem »wszystkiego i natychmiast«; nie zbawia nas naciśnięciem guzika, lecz staje się bliskim, aby zmienić rzeczywistość od wewnątrz. A jednak, jakże zakorzeniona jest w nas światowa idea boga dalekiego i kontrolującego, surowego i potężnego, który pomaga swoim zwyciężać nad innymi!” – wskazywał papież.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Barbara Schabowska: Mogę być sprawną dyrektorką IAM u ministra Sienkiewicza
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Plus Minus
Michał Szułdrzyński: Na przekór pogromom. Echa po śmierci wolontariusza w Gazie
Plus Minus
Historia ostatniego Polaka skazanego za udział w Holokauście, członka Sonderkommando w Kulmhof
Plus Minus
Patostreaming, freak fighty i sexworking. Czyli Koloseum XXI wieku
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Plus Minus
Piotr Zaremba: W samorządach nie ma zwycięstw, ani porażek