W ciągu doby w Niemczech wykryto 133 536 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarło 234 chorych na COVID-19.

Minister Lauterbach podkreśla, że mimo tego, iż drugi dzień z rzędu liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Niemczech przekracza 100 tys., kraj nie osiągnął jeszcze szczytowego punktu obecnej fali epidemii.

- Fala osiągnie swój szczyt w okolicach połowy lutego - szacuje minister.

Karl Lauterbach mówił, że odsetek mieszkańców kraju powyżej 50. roku życia, którzy nie są zaszczepieni jest "znacząco niższy w Niemczech niż w innych krajach Europy"

Lauterbach wyraził też zaniepokojenie tym, iż - pomimo że liczba hospitalizacji zakażonych jest obecnie w Niemczech niska - to jednak w najbliższych tygodniach system ochrony zdrowia może być poddany dużej presji. Minister mówił też, że odsetek mieszkańców kraju powyżej 50. roku życia, którzy nie są zaszczepieni jest "znacząco niższy w Niemczech niż w innych krajach Europy" zachodniej, takich jak Włochy czy Wielka Brytania.

Czytaj więcej

Koronawirus w Polsce. Prawie dwa razy więcej nowych zakażeń niż tydzień temu

Wariant Omikron, który napędza obecną falę epidemii w Niemczech i innych krajach Europy, rzadziej niż poprzednie warianty wywołuje ostry przebieg COVID-19 - wskazują wyniki badań. Omikron szerzy się jednak szybciej niż inne szczepy koronawirusa i jest już wariantem dominującym w wielu państwach, w których wyparł wariant Delta.

Omikron wywołuje też częściej reinfekcje u osób, które przeszły już zakażenie i częściej doprowadza do tzw. zakażeń przełamujących, czyli zakażeń osób zaszczepionych przeciw COVID-19.