Nowa strategia zakłada "życie z wirusem" i utrzymywanie jego transmisji pod kontrolą.

Nowa Zelandia była jednym z nielicznych krajów, które w 2020 roku zdołały zmniejszyć lokalną transmisję koronawirusa do zera. Jednak w połowie sierpnia w kraju pojawiło się ognisko zakażeń związane z transmisją wariantu Delta. Mimo wprowadzeniu lockdownu w całym kraju, po wykryciu pierwszego zakażenia w Auckland, największym mieście kraju, władzom nie udało się całkowicie wygasić tego ogniska.

- Przy tym ognisku i wariancie Delta, powrót do zera (zakażeń) jest niezwykle trudny - oświadczyła premier kraju, Jacinda Ardern.

- Dokonujemy zmiany podejścia, której i tak zamierzaliśmy dokonać wraz z upływem czasu. Ognisko wariantu Delta przyspieszyło tę zmianę, a szczepionki też się do tego przyczyniły - stwierdziła nowozelandzka premier.

Czytaj więcej

Rząd Nowej Zelandii chce wyszczepić ponad 90 proc. mieszkańców kraju

W ciągu ostatniej doby w Nowej Zelandii wykryto 29 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Łącznie, z ogniskiem wykrytym w sierpniu, związanych jest jak dotąd 1 357 zakażeń - większość z nich w Auckland. Miasto od blisko 50 dni objęte jest lockdownem.

- Strategia eliminacji (wirusa) była ważna, ponieważ nie mieliśmy szczepionek. Teraz mamy. Więc zaczynamy zmieniać sposób, w jaki działamy - oświadczyła nowozelandzka premier.

Ardern zapowiedziała jednocześnie, że władze odejdą całkowicie od stosowania lockdownów, gdy zaszczepionych będzie 90 proc. mieszkańców kraju objętych programem szczepień.

Przy tym ognisku i wariancie Delta, powrót do zera (zakażeń) jest niezwykle trudny

Jacinda Ardern, premier Nowej Zelandii

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

W Auckland od środy lockdown będzie łagodzony. Mieszkańcy miasta będą mogli spotykać się pod gołym niebem w grupach liczących do 10 osób. Ponadto wznowione zostanie naczanie przedszkolne w trybie stacjonarnym. Nadal zamknięte pozostaną sklepy (z wyjątkiem spożywczych), restauracje i hotele oraz biura.

Ardern zapowiedziała, że obostrzenia w Auckland będą łagodzone etapami.