Firma E2V jest jedną z wielu, która usiłuje wprowadzić tego typu urządzenia na rynek. Szefowie firmy mają nadzieję, że będzie przydatne dla wojska, które w ten sposób mogłoby eliminować z walki pojazdy lub łodzie przeciwnika, czy dla sił policyjnych ścigających przestępców.

— RF Safe-Stop wysyła impulsy radiowe podobnie jak radar które blokują elektronikę pojazdu i powodują zatrzymanie pracy silnika — powiedział Andy Wood, menedżer produktu.

Podczas prób na lotnisku Throckmorton Airfield w Worcestershire urządzenie skutecznie zatrzymywało samochody i motocykle. Zaproszeni przez firmę E2V eksperci mieli okazję przekonać się jak urządzenie działa w praktyce. Kiedy pojazd dostawał się w zasięg RF Safe-Stop, zainstalowanego na poruszającym się wolno samochodzie, kontrolki zatrzymywanego pojazdu sygnalizowały nieprawidłowości, a silnik zatrzymywał się.

Próby na lotnisku wykazały, że urządzenie działa skutecznie ale zawodzi w przypadku starszych pojazdów, gdzie sterowanie silnikiem odbywa się bez nowoczesnej elektroniki. Może być także niebezpieczne, szczególnie dla kierowców jednośladów.

—bbc