Wielki apel deweloperów i branż powiązanych

Zapaść na rynku mieszkaniowym może mieć duże konsekwencje dla gospodarki. Potrzebna jest szybka stymulacja.

Publikacja: 07.11.2022 10:25

Wielki apel deweloperów i branż powiązanych

Foto: materiały prasowe

Polski Związek Firm Deweloperskich nie ustaje w apelach o interwencję na kurczącym się rynku mieszkaniowym. Najnowsze wezwanie do decydentów o działania podpisało w sumie dziesięć organizacji działających w branżach związanych z budownictwem mieszkaniowym.

- Polski rynek nieruchomości stoi u progu kryzysu nienotowanego od 2008 r. Pilnie należy wprowadzić rozwiązania, które zmniejszą spadki rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych. Brak interwencji rządu może doprowadzić do utraty miejsc pracy przez 100 tys. pracowników firm bezpośrednio związanych ze wznoszeniem nowych budynków, jak i w branżach powiązanych z rynkiem mieszkaniowym – wskazał Konrad Płochocki, wiceprezes Polskiego związku Firm Deweloperskich.

Sygnatariusze apelują o to, o co PZDF prosił resort finansów już wcześniej, czyli powrót do ulgi podatkowej przy zakupie mieszkań przeznaczonych na wynajem. Takie rozwiązanie funkcjonowało w latach 1997-2001 i przyczyniło się pośrednio do powstania około 100 tys. lokali. Druga propozycja to wprowadzenie rozwiązań ułatwiających nabycie mieszkań młodym rodzinom wzorem programów Rodzina na Swoim czy Mieszkanie dla Młodych lub przez wprowadzenie kredytów o stałej, gwarantowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego stopie.

Sygnatariusze konsekwentnie apelują o złagodzenie Rekomendacji S - to zalecenie Komisji Nadzoru Finansowego, by banki, badając zdolność, sprawdzały, czy klient udźwignąłby pożyczkę przy stopie o jeszcze 5 pkt proc. wyższej od bieżącej. Najnowszy apel mówi o zniesieniu bufora dla kredytów o czasowo stałej stopie.

Komisja Nadzoru Finansowego w ostatnim czasie stanowczo podkreśliła, że nie planuje zmiany Rekomendacji S z uwagi na zbyt duże ryzyko związane z niepewnością otoczenia makro. Z kolei na niedawnym Kongresie Deweloperskim wiceminister finansów Artur Soboń dawał do zrozumienia, że żadna ulga podatkowa nie jest rozważana.

Sygnatariusze apelują również o wsparcie budownictwa nisko i zero energetycznego, wsparcie projektów termomodernizacyjnych i modyfikację programu „Czyste Powietrze” do którego należałoby włączyć budownictwo wielorodzinne. Apel podpisały: Związek Pracodawców AGD - APPLiA Polska, Hutnicza Izba Przemysłowo Handlowa, Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, Polska Unia Ceramiczna, Stowarzyszenie Producentów Cementu, Związek Firm Pośrednictwa Finansowego, Związek Polskie Okna i Drzwi oraz Polski Związek Firm Deweloperskich.

Czytaj więcej

Sprzedaż mieszkań szuka dna
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu