Tag:

Medycyna

Dr n. med. Justyna Dąbrowska-Bień: Mężczyźni nie chcą przekazywać swojej wiedzy kobietom chirurgom

Mężczyźni postrzegali zawsze moje zalety jako wady. To, że mam w sobie siłę, determinację i asertywność, było interpretowane jako bezczelność i krnąbrność - mówi Justyna Dąbrowska-Bień, otorynolaryngolog, rynochirurg, zajmująca się chirurgią twarzy i szyi.

Zaburzenia psychiczne młodych widać też w ZUS

Problemy natury mentalnej to jedna z głównych przyczyn coraz niższego wieku rencistów. Eksperci przyznają, że wpływ na to może mieć większa świadomość społeczna, ale też pandemia czy wojna.

Historia zdrowia każdego w jednym pliku. Firma z Warszawy chce zlikwidować kolejki

Ruszyła platforma internetowa, na której pacjenci mogą przechowywać swoje badania i konsultować się z lekarzami. System ma się stopniowo przekształcić w asystenta medycznego wspartego sztuczną inteligencją.

Sytuacja bez precedensu. Brak kandydatów na rektora WUM

We wtorek wybrani wcześniej elektorzy mieli dokonać wyboru rektora największej polskiej uczelni medycznej, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Mogli wybierać spośród dwójki kandydatów, dotychczasowego rektora prof. Zbigniewa Gacionga i prorektor prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej. Tak się jednak nie stanie.

Nanoboty i „żywe plomby”. Naukowcy opracowali przełomowe metody leczenia zębów

Leczenie zębów w najbliższym czasie czekają epokowe zmiany. To nie tylko hodowanie nowych zębów, ale także leczenie nanobotami, regenerowanie szkliwa oraz wypełnienia oparte na syntetycznym szkliwie.

Koniec z implantami, plombami i leczeniem kanałowym. Rewolucja w leczeniu zębów

Naukowcy są przekonani, że można mieć więcej niż dwa zestawy naturalnych i własnych zębów w życiu. Te zepsute będzie można wkrótce zastąpić nowymi, które wyrosną. Czy to oznacza pożegnanie ze szczoteczką i pastą?

Ratownicy medyczni nie będą już mieli problemu z transportem zwłok

Gdy ratownik medyczny stwierdzi zgon pacjenta w karetce, jego zwłoki zostaną przewiezione do zakładu medycyny sądowej lub do prosektorium.

Elżbieta Puacz: Od kiedy biologicznie zaczyna się życie człowieka i co to oznacza w kwestii aborcji

Chcąc rozmawiać racjonalnie o aborcji, nie można jej odrywać od pytania o ochronę życia ludzkiego – każdego życia ludzkiego. Tym bardziej, że współcześnie, dzięki rozwojowi technologii i nowych dziedzin nauki obiektywne ustalenie procesów zachodzących w organizmie kobiety nie nastręcza większych trudności.

Marek Balicki: Reforma w trzech aktach

Nowoczesny system pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi wymaga uregulowania na poziomie ustawy. Konieczna jest także nowa ustawa o zawodzie psychologa. Kolejnym potrzebnym aktem jest ustawa regulująca kwestie psychoterapii – mówi Marek Balicki.

Fizycznie zdrowa 28-letnia Holenderka dokona eutanazji. Psycholożka krytycznie o decyzji lekarzy

Przypadek 28-letniej Zorai ter Beek z Holandii, która jest fizycznie zdrowa, ale zamierza poddać się eutanazji z powodu stwierdzonych zaburzeń psychicznych, od kilku dni emocjonuje opinię publiczną. O tym, jak spojrzeć na tę sytuację, mówi psycholożka.