- [b]szóste miejsce[/b] wśród krajów, z których pochodzi największa ilość spamu, oraz wśród krajów o największej intensywności destrukcyjnej działalności spamu; w pierwszej z tych kategorii liderem jest Rosja, w drugiej zaś Niemcy.
[i]Źródło: Symantec[/i] [/ramka]
[ramka][srodtytul]10 zasad ochrony komputerów[/srodtytul]
[b]1. Aktualizuj aplikacje i systemy operacyjne oraz wprowadzaj najnowsze poprawki[/b]
Funkcje automatycznego aktualizowania i instalowania zapewniają aktualizację natychmiast po opublikowaniu poprawek. Dzięki temu konfiguracja systemu pozostaje bezpieczna. Eksperci zalecają firmom wdrożenie oprogramowania służącego do wyszukiwania luk w zabezpieczeniach i uruchamianie go co najmniej raz na tydzień. Wiele programów wyposażonych jest w funkcję automatycznej aktualizacji, którą w miarę możliwości należy ustawić na częstotliwość „codziennie”. Jeśli w oprogramowaniu nie ma funkcji automatycznej aktualizacji, należy je aktualizować ręcznie, odwiedzając serwis internetowy producenta i pobierając odpowiednie poprawki.
[b]2. Aktualizuj oprogramowanie zabezpieczające[/b]
Regularne instalowanie aktualizacji oprogramowania antywirusowego zabezpiecza przed większością ataków. Skanuj programy za pomocą oprogramowania zabezpieczającego. Zawsze czytaj umowę licencyjną i anuluj instalację, jeśli zauważysz, że wraz z potrzebnym programem pobierane jest inne.
[b]3. Pobierz usługę sprawdzania reputacji stron WWW[/b]
Ułatwia ona unikanie stron WWW zawierających niepożądane treści lub zagrożenia.
[b]4. Wyłącz skrypty i widgety[/b]
Wiele ataków internetowych opiera się na wykorzystaniu różnych języków skryptowych do uruchomienia szkodliwych programów w przeglądarce bądź na wykorzystaniu pobieranych widgetów, które uruchamiają szkodliwe programy.
[b]5. Zachowaj czujność[/b]
Najlepiej otwierać tylko załączniki przychodzące ze znanych źródeł oraz usuwać wszelkie niepożądane lub podejrzane wiadomości. Jeśli wiadomość przychodzi ze znanej firmy lub serwisu internetowego, klikaj tylko w łącza znajdujące się w tym samym serwisie. Przekierowania do innego serwisu są oznaką, że wiadomość może być fałszywa.
[b]6. Nigdy nie wysyłaj poufnych informacji w odpowiedzi na niezweryfikowane żądanie[/b]
Banki i inne instytucje nigdy nie żądają przesyłania poufnych czy osobistych informacji przez Internet. Nigdy także nie telefonują z prośbą o podanie informacji na temat konta czy innych danych osobowych (np. PESEL). Nigdy nie należy przekazywać poufnych informacji w odpowiedzi na e-mail lub telefon.
[b]7. Nie klikaj łączy w spamie[/b]
Spam sam w sobie nie jest niebezpieczny. Problemy powstają dopiero wtedy, gdy użytkownik np. kliknie łącze w celu uzyskania dalszych informacji. Nigdy tego nie rób, a unikniesz ataków typu phishing i nie pobierzesz szkodliwego oprogramowania.
[b]8. Ignoruj niezweryfikowane prośby o wsparcie[/b]
Wiele organizacji charytatywnych korzysta z poczty elektronicznej do zbierania funduszy. Zawsze weryfikuj taką prośbę, telefonując bezpośrednio do danej organizacji. Wiele ataków typu phishing ukrywa się pod hasłem pomocy dla potrzebujących.
[b]9. Nie przekazuj petycji drogą elektroniczną[/b]
Łańcuszki e-mailowe i petycje online prawie nigdy nie są prawdziwe. Ukrywają oszustwa mające na celu szybkie zgromadzenie listy adresów e-mail. Niektóre petycje wymagają podania imienia i nazwiska, adresu pocztowego, adresu e-mail. Zgromadzone w ten sposób adresy są wykorzystywane do phishingu i innych przestępstw internetowych.
[b]10. Firmy mają tworzyć regulaminy i edukować pracowników[/b]
Obowiązujące w firmie zasady dostępu do danych muszą być jasno zdefiniowane na piśmie, rozprowadzone wśród kluczowych pracowników, a następnie egzekwowane w całym przedsiębiorstwie. Ponieważ wiele wycieków danych powodowanych jest nieumyślnie, firmy powinny edukować pracowników i przygotować procedury postępowania z informacjami niejawnymi.
[i]Źródło: Trend Micro[/i][/ramka]