Są przedstawicielkami różnych pokoleń. 92-letnia Jadwiga Mackiewicz niemal całe życie poświęciła muzyce. Anna Sułkowska-Migoń w tym roku odniosła pierwszy wielki sukces, zwyciężając w konkursie dyrygenckim La Maestra w Paryżu.

Przedstawiając Jadwigę Mackiewicz – laureatkę nagrody za osiągnięcia życia – wystarczy powiedzieć: ciocia Jadzia. Przez wiele dekad prowadziła niedzielne poranki dla dzieci w Filharmonii Narodowej, a w ciągu tygodnia organizowała koncerty w szkołach i miała swoją audycję w Polskim Radiu, z którego ją w stanie wojennym wyrzucono. Była idealną popularyzatorką muzyki, jest niedościgłym wzorcem dla innych edukatorów.

Anna Sułkowska-Migoń – zdobywczyni Koryfeusza w kategorii: odkrycie roku – dyrygenturę ma w genach (po ojcu). Po zwycięstwie w Paryżu otrzymuje coraz więcej propozycji koncertów.

Za osobowość roku uznano skrzypaczkę Agatę Szymczewską, która oprócz występów prowadzi działalność edukacyjną i popularyzatorską. Była ambasadorką ostatniego Konkursu im. Wieniawskiego. Wydarzeniem roku ogłoszono XVIII Konkurs Chopinowski, doceniając szeroki dostęp do przesłuchań na różnych platformach cyfrowych.

Koryfeusze – najważniejsze nagrody muzyczne – przyznawane są od 2011 r. Kandydatów typuje środowisko muzyczne, ostatecznego wyboru dokonuje kolegium elektorów.