W zabytkowym budynku rozpoczęła się inwentaryzacja.– To pierwszy krok do określenia, co dokładnie wymaga odnowienia – tłumaczy Monika Sarnecka, przedstawicielka spółki Max-Film, właściciela obiektu. Jednak już teraz wiadomo, że wpisany do rejestru zabytków okrąglak wymaga dużych zmian. Naprawić trzeba zarówno dach, jak i elewację.

– Kino jest w bardzo złym stanie – przyznaje Grażyna Grabowska, dyrektor programowy Iluzjonu. – Od dawna aż prosiło się o remont.

Po rozmowach z Januszem Rauem, nowym dyrektorem Filmoteki Narodowej (któremu podlega Iluzjon), Max-Film postanowił dłużej nie zwlekać. Po ocenie stanu technicznego przygotuje kosztorys i zajmie się poszukiwaniem wykonawcy. Cała procedura przygotowawcza nie zakończy się jednak w tym roku.

– Remont planowany jest najwcześniej na początek 2008 r. – szacuje Sarnecka.

Na czas robót kino będzie musiało zmienić siedzibę. Jeszcze nie wiadomo, dokąd się przeniesie, ale już pojawiła się pierwsza propozycja – żoliborskie kino Wisła. To jedno z dwóch kin, po otwartym w tym roku NoveKino Praha, które należą do podlegającej samorządowi województwa spółki Max-Film.

– Na razie prowadzimy rozmowy – zastrzega Sarnecka.Istnieje też groźba, że kino nie powróci już na Narbutta. – Może się tak stać tylko wówczas, jeśli po modernizacji właściciel znacznie podniesie nam czynsz – mówi Grabowska. Na razie Max-Film nie chce rozmawiać o czynszu.

Przedstawicielka Max-Film podkreśla jednak, że obu stronom zależy na tym, by Iluzjon, który już kilkakrotnie zmieniał siedzibę, został na swoim miejscu. Kino, które jako jedyne w stolicy prezentuje klasykę kinematografii światowej, urzędowało m.in. w Ministerstwie Gospodarki przy ul. Wspólnej, w kinie Polonia przy pl. Konstytucji. Przy Narbutta – w dawnym kinie Stolica – działa od 1997 roku.

Podziel się z nami swoimi wspomnieniami z Iluzjonu: a.brzezinska@rp.pl