Apteki stają się coraz popularniejszym miejscem sprzedaży produktów kosmetycznych, wśród których znaczącą grupę stanowią specjalistyczne kosmetyki, tzw. dermokosmetyki. Są to produkty pośrednie między kosmetykami pielęgnacyjnymi a lekami stosowanymi miejscowo w leczeniu różnych dolegliwości skórnych. W wyborze produktu dostosowanego do wymagań skóry klientom aptek pomagają zatrudnione tam dermokonsultantki oraz specjalistyczny sprzęt pomiarowy znajdujący się w niektórych aptekach.
[srodtytul]Do zadań specjalnych[/srodtytul]
Czym się różnią dermokosmetyki od zwykłych kosmetyków? Przede wszystkim dermokosmetyki skierowane są do osób z cerą problemową, np. alergiczną, łuszczycową, z trądzikiem, przebarwieniami, czy też po naświetlaniach w radioterapii. Krótko mówiąc, preparaty te odpowiadają na wszystkie potrzeby i problemy skóry, minimalizując ryzyko wystąpienia uczuleń i alergii, powszechnych po stosowaniu popularnych kosmetyków drogeryjnych.
Dermokosmetyki to także istotna pomoc dla lekarza dermatologa. W przypadku pacjentów z wczesnymi objawami chorób skóry, np. trądzika różowatego czy łojotokowego zapalenia skóry, użycie poleconego przez dermatologa dermokosmetyku poprawia kondycję skóry i powstrzymuje rozwój choroby. Bardzo często dermokosmetyki uzupełniają specjalistyczną terapię, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji skóry. Na przykład podczas leczenia trądziku młodzieńczego doustnymi lekami z grupy retinoidów objawem ubocznym jest wysuszenie skóry. Zastosowanie odpowiedniego dermokosmetyku szybko poprawia jej stan i ułatwia dalsze leczenie.
Choć nie kuszą wspaniałym zapachem i pięknym kolorem, dermokosmetyki mają w swoim składzie substancje aktywne o większym stężeniu niż w zwykłych kosmetykach (np. wit. C –10%, wit. E – 5%, kwasy owocowe – do 25% itd). Preparaty apteczne nie zawierają zwykle konserwantów, barwników, substancji zapachowych, alkoholu, czyli składników, na które skóra najczęściej reaguje podrażnieniem. Wiele kremów, balsamów czy toników powstaje na bazie wód termalnych pochodzących z czystych biologicznie terenów (np. Vichy, Avene, La Roche Posay itd.). Dlatego dermokosmetyków mogą używać osoby o bardzo wrażliwej cerze.