Warszawa świętuje 70 urodziny Starówki

Urodzinowy weekend jest pełen atrakcji, obejmuje aż 70 atrakcji: koncertów, spacerów, spotkań, wystaw, warsztatów, pokazów filmowych.

Publikacja: 22.07.2023 13:51

Rynek Starego Miasta

Rynek Starego Miasta

Foto: Monika Kuc

Symboliczna data urodzin przypada w sobotę, bo 22 lipca 1953 roku oddano do użytku Rynek Starego Miasta wraz z częścią staromiejskich ulic. Data ta stanowi zwieńczenie pierwszego etapu odbudowy, bo prace rekonstrukcyjne trwały jeszcze przez następne dziesięciolecia.

Muzeum Warszawy, Staromiejski Dom Kultury i Muzeum Karykatury przygotowało program wielkiego świętowania razem z kilkudziesięcioma lokalnymi instytucjami.

W Muzeum Warszawy można oglądać unikatowe materiały, przechowywane w Archiwum Państwowym w Warszawie , dokumentujące podźwignięcie miasta ze zniszczeń , w tym archiwum Biura Odbudowy Stolicy (BOS), które wpisane zostało na międzynarodową listę programu „Pamięć Świata” UNESCO jako unikatowe dzieło konserwatorskie i architektoniczne.

Czytaj więcej

Europejskie Stolice Kultury 2023: Veszprém, Eleusis i Timișoara

W multimedialnym Parku Fontann prezentowane są zapisy kronik filmowych ukazujące Warszawę w trzech odsłonach: przedwojenną, po II wojnie i w okresie odbudowy. Pokazują, jakie straty poniosła Warszawa w czasie ostatniej wojny, jak wiele wysiłku wymagało ocalenie tego, co pozostało pośród ruin.

Współczesny mural Pauliny Włostowskiej, wykorzystujący historyczne ornamenty i dekoracje rekonstruowanych na warszawskiej Starówce kamienic, tworzone przez kobiece kolektywy plastyczek, można oglądać w Muzeum Warszawy.

Warto też zajrzeć do Muzeum Karykatury na wystawę Bohdana Butenki, wybitnego polskiego grafika i ilustratora, autora komiksów i książek, twórcy przygód Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara.

I do Lengrenówki – pracowni Muzeum Karykatury przy Brzozowej, by obejrzeć -surrealistyczne lustracje Daniela Mroza do „Przekroju” .

Urodzinowy toast za Starówkę

Kulminacja świętowania będą życzenia i urodzinowy toast dla Starówki i „najwspanialszego miasto świata”, na które organizatorzy zapraszają dziś na Rynku Starego Miasta o godzinie 18.50

A po nim na koncert w ramach Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce (o godz. 19), podczas którego: Big Band Marcina Maseckiego wykona specjalnie napisaną dla Starówki Suitę Jubileuszową. Złożą się na nią najlepsze kompozycje Maseckiego, m.in fragmenty z jego trzech symfonii, koncertu fortepianowego oraz polonezów w nowych aranżacjach.

Czytaj więcej

Warto i dziś inspirować się antykiem. Wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie

Program urodzinowy w niedzielę 23 lipca oferuje mnóstwo tematycznych spacerów i spotkań, podczas których Starówka odsłoni swoje tajemnice i niedostępne na co dzień rozmaite zakamarki, m.in. zamknięte podwórka i piwnice.

Warto dołączyć też do spacerów poświęconych pracom konserwatorskim, m.in. szlakiem zabytków wyremontowanych dzięki miejskim dotacjom A także do spotkania poświęconego staromiejskim polichromiom i sgrafitti i ich konserwacji w ostatnich latach. Dzięki pracy konserwatorów staromiejskie elewacje otrzymały nowe dekoracje malarskie, które łączą unikalną kreację plastyczną z historycznymi technologiami.

Czy przyjrzeć szyldom, charakterystycznym elementom zdobniczym warszawskiej Starówki, które przykuwają wzrok oryginalną formą i precyzją wykonania.

Kultura
Wystawa w MHP: „Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum”
Kultura
Wakacje z festiwalem Wschód Kultury. Koncerty, wystawy, pokazy filmowe i teatralne
Kultura
„Gwiezdne wojny: Akolita”, czyli dlaczego Putin ma kim manipulować
Kultura
Nie będzie agencji zabytków, Ministerstwo Kultury łączy instytuty
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Kultura
Janusz Rewiński nie żyje. Stworzył postaci memiczne zanim wymyślono memy
Kultura
Sto lat surrealizmu w Polsce. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie