Głos krytyki Kościoła w związku z ujawnieniami przypadków wykorzystywania seksualnego przez niektórych duchownych staje się coraz mocniejszy. Krytyka dotyczy nie tylko samych czynów krzywdzących dzieci i młodzież, ale coraz wyraźniej także niewłaściwych działań przełożonych kościelnych a nawet ich bezczynności, jak również ukrywania faktów przez innych księży oraz świeckich.

Blisko trzech na czterech badanych (73 proc.) uważa, że hierarchowie Kościoła katolickiego nie radzą sobie we właściwy sposób z problemem pedofilii wśród duchownych. Przeciwnego zdania jest co dziesiąty respondent, a zdania w tej sprawie nie ma 16 proc. badanych.

 

-  Postępowanie hierarchów częściej pozytywnie oceniają mężczyźni (15 proc.) niż kobiety (8 proc.), a także osoby do 24 lat (17 proc.) niż pomiędzy 35. a 49. rokiem życia (8 proc.). Najwięcej zastrzeżeń w tej sprawie mają badani z wykształceniem wyższym (75 proc.), dochodzie netto od 1001 do 2000 zł (77 proc.) oraz respondenci z miast od 100 do 199 tys. mieszkańców (85 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Powstaje interaktywna mapa, która ma pokazać skalę nadużyć seksualnych u osób duchownych. Mapa ruszy w październiku i ma znaleźć się na niej ponad 300 punktów. – Wielokrotnie zgłaszaliśmy się do episkopatu o informacje, ale nasze prośby zostały bez odzewu. Dlatego postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce. Nad mapą pracujemy od półtora roku – mówi Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka z koła Liberalno-Społeczni.

Mimo szumnych zapowiedzi papieża Franciszka, podczas jego pontyfikatu nie maleje liczba przypadków molestowania przez duchownych oraz tuszowania problemu przez hierarchów – wynika z książki włoskiego dziennikarza Emiliano Fittipaldiego.