Kanadyjczyk Jean Vanier założył globalną sieć Arka we Francji w 1964 roku. Zmarł w ubiegłym roku, w wieku 90 lat. Śledztwo w jego sprawie zostało zlecone przez L'Arche International po tym, jak pojawiły się podejrzenia względem twórcy organizacji.

Pełny raport ma zostać opublikowany w najbliższych dniach. Na razie L'Arche International poinformowała na swojej stronie internetowej o „zszokowaniu tymi odkryciami”. „Bezwzględnie potępiamy te działania, które są całkowicie sprzeczne z wartościami, które głosił Jean Vanier, są niezgodne z podstawowymi zasadami szacunku i uczciwości osób oraz sprzeczne z podstawowymi zasadami, na których opiera się Arka” - napisano w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej.

Według raportu żadna z wykorzystywanych kobiet nie była niepełnosprawna. Vanier, zgodnie z oświadczeniem, w latach 1970-2005 miał „manipulujące i obraźliwe emocjonalnie” stosunki seksualne z sześcioma kobietami w Trosly-Breuil we Francji. Jak czytamy, Vanier uzasadniał swoje zachowanie argumentami „duchowymi lub mistycznymi”.

„Relacje (...) miały znaczący negatywny wpływ na życie osobiste i późniejsze relacje (kobiet)” - podkreślono, dodając, że Vanier prosił swoje ofiary o zachowanie tych wydarzeń w tajemnicy.

Według kanadyjskiej gazety „The Globe and Mail”, która pierwsza opisała sprawę, wśród ofiar Vaniera są byłe asystentki i zakonnice.

Według gazety Vanier dzielił także partnerki i „mistyczne” praktyki seksualne z księdzem Thomasem Philippe, dominikaninem, który wraz z Vanierem założył wspólnoty l’Arche. O. Philippe, który zmarł w 1993 roku, był „duchowym ojcem” Vaniera. On sam zaprzeczył takim praktykom, ale raport stwierdza, że ??stosował te same metody.

Dochodzenie zostało przeprowadzone przez niezależną brytyjską firmę doradczą GCPS.

Organizacja l’Arche prowadzi domy i centra, w których mieszkają razem osoby niepełnosprawne i niepełnosprawne, działając w 38 krajach. Łącznie liczy ok. 10 tys. członków.