Droga Krzyżowa w Watykanie bez papieża. Franciszek w ostatniej chwili odwołał swój udział

Papież nie pojawił się na Drodze Krzyżowej w Wielki Piątek. 87-letni Franciszek zrezygnował z udziału w obawie o swoje zdrowie przed świętami wielkanocnymi.

Publikacja: 29.03.2024 22:55

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Foto: AFP

Papież Franciszek nie wziął udziału w wielkopiątkowej Drodze Krzyżowej do Koloseum w Rzymie, aby "chronić swoje zdrowie" przed Wielkanocą - poinformował Watykan.

Oczekiwano, że 87-letni papież będzie przewodniczył temu wydarzeniu, ale przed jego rozpoczęciem ogłoszono, że będzie śledził procesję ze swojego domu w Watykanie.

Droga Krzyżowa jest odtworzeniem męki i krzyżowanie Chrystusa, a papież przygotował rozważania, które są odczytywane na głos przy każdej stacji.

Czytaj więcej

Papież zrezygnował z odczytania homilii. Watykan nie podaje powodu

Watykan informował o problemach zdrowotnych papieża Franciszka

"Aby zachować zdrowie w związku z jutrzejszym czuwaniem i mszą w Niedzielę Wielkanocną, papież Franciszek będzie śledził Via Crucis z Casa Santa Marta" - przekazało watykańskie biuro prasowe.

Franciszek pojawił się wcześniej w Bazylice Świętego Piotra. W ubiegłym roku papież również nie wziął udziału w Drodze Krzyżowej. Tłumaczono to „wyjątkowo zimną pogodą” w Rzymie.

Watykan informował, że papież przez całą zimę zmagał się z grypą i zapaleniem oskrzeli. Franciszkowi w młodości usunięto część płuca, co powoduje, że miewa problemy z oddychaniem. Dodatkowo w 2021 roku lekarze usunęli papieżowi fragment jelita grubego.

Czytaj więcej

Cyryl I ogłasza „świętą wojnę”

Droga Krzyżowa w Watykanie bez papieża. Decyzja zapadła w ostatniej chwili

Decyzja o nieobecności na Drodze Krzyżowej w Wielki Piątek prawdopodobnie zapadła w ostatniej chwili. Na miejscu było przygotowane dla niego krzesło.

Jednak pięć minut przed oficjalnym rozpoczęciem Drogi Krzyżowej watykańskie biuro prasowe ogłosiło na Telegramie, że papież nie weźmie w niej udziału, a krzesło zostało szybko zabrane.

W sobotę ma on przewodniczyć długiej wieczornej Wigilii Paschalnej w Bazylice Świętego Piotra, jednemu z najbardziej uroczystych wydarzeń w kalendarzu liturgicznym.

Ma również przewodniczyć Mszy Świętej w Niedzielę Wielkanocną i wygłosić przemówienie Urbi et Orbi - „miastu i światu” - podsumowujące globalne kryzysy i zagrożenia dla ludzkości.

Kościół
Papież apeluje do przywódców, by negocjowali w sprawie Ukrainy i Strefy Gazy
Kościół
Papież zgodził się na ślub byłego biskupa. Wcześniej duchowny został ojcem
Kościół
"Świątynia - wojownik". Rosjanie zbudują cerkiew ku czci "operacji specjalnej"
Kościół
Kościół i reformy. Niemieccy biskupi przekonują papieża
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kościół
Papież zrezygnował z odczytania homilii. Watykan nie podaje powodu