„Pierwsze mieszkanie” już do wzięcia. Rusza program dwuprocentowych kredytów

Od soboty, a w praktyce od poniedziałku rusza rządowy program bezpieczny kredyt 2 procent i premii za oszczędzanie na własne lokum.

Aktualizacja: 01.07.2023 06:59 Publikacja: 30.06.2023 03:00

„Pierwsze mieszkanie” już do wzięcia. Rusza program dwuprocentowych kredytów

Foto: Adobe Stock

1 lipca wchodzi w życie ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Wraz z obowiązującymi od 2021 r. przepisami o rodzinnym kredycie mieszkaniowym tworzy rządowy program „Pierwsze mieszkanie”, który ma wspierać w zakupie własnego kąta osoby w wieku do 45 lat.

Kredyt 2 procent na pół miliarda

Nowe przepisy przewidują dwa filary tego programu: oszczędzanie z premią oraz tani, dwuprocentowy kredyt. W obu formach preferencja wynika z państwowych dopłat.

W pierwszej opcji osoba planująca zakup mieszkania będzie mogła wpłacać co miesiąc kwoty od 500 do 2000 zł na specjalne konto mieszkaniowe. Będzie ono wolne od prowizji bankowych.

Czytaj więcej

Pierwsze Mieszkanie z podpisem prezydenta

Kto oszczędzał od trzech do dziesięciu lat i wpłaci pieniądze co najmniej 11 razy w każdym roku, otrzyma premię mieszkaniową. Będzie ona równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Premia ma być naliczana w każdym roku i wypłacana jednorazowo, na koniec okresu oszczędzania. Po tym okresie będzie można ją wydać w ciągu pięciu lat.

Drugi sposób wsparcia to preferencyjny kredyt mieszkaniowy, obciążony dwuprocentowymi odsetkami. Kto zechce z niego skorzystać, powinien wykazać się zdolnością do jego spłaty. Jedna osoba może otrzymać kredyt na 500 tys. zł, a dla małżeństwa lub rodzica z dzieckiem maksymalna kwota to 600 tys. zł.

Kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Dwuprocentowa stopa kredytu będzie obowiązywała przez dziesięć pierwszych lat jego spłaty. Oprócz owych 2 proc. kredytobiorca opłaci jeszcze marżę banku udzielającego kredytu.

Bezpieczny kredyt 2 proc. będzie miał charakter kredytu hipotecznego. Co do zasady wymaga wkładu własnego o wysokości ustalonej przez bank udzielający kredytu. Zgodnie z przepisami ustawy wkład ten nie może być jednak wyższy niż 200 tys. złotych.

Kredyt może być wykorzystany zarówno na zakup mieszkania nowego, jak też z rynku wtórnego. Co więcej, dokończy się za niego budowę domu wznoszonego do tej pory za gotówkę. Gdy taki kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub w skład jego gospodarstwa domowego wchodzi co najmniej jedno dziecko, kwota kredytu nie przekroczy 150 tys. zł. Niższy limit – 100 tys. zł – przewidziano dla kredytobiorcy wykańczającego dom, który prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe.

Prawie miliard dopłat

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Rozwoju i Technologii program udzieli rocznie około 40 tys. kredytów. W 2024 r. na dopłaty do kredytów zarezerwowanych jest łącznie 941 mln zł. Kwota ta w kolejnych latach będzie rosła.

Programem „Pierwsze mieszkanie” zarządza formalnie Bank Gospodarstwa Krajowego. W praktyce kredytów z tego programu mają udzielać od poniedziałku 3 lipca banki komercyjne.

Na razie według informacji z BGK do programu przystąpiło siedem banków.

Kiedy można mieć drugi lokal

Zasadniczo 2-proc. kredyty i premie za oszczędzanie jako formy wsparcia są przeznaczone dla osób, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny. Od tej zasady w ustawie przewidziano jednak wiele wyjątków.

- Wsparcie przysługuje osobom, które już posiadały nieduże (50–90 mkw.) domy lub mieszkania, ale tylko gdy mieszkały tam z dziećmi – dwojgiem lub więcej. Gdy tych dzieci było pięcioro lub więcej, limit metrażu nie był stosowany.

- W stosowaniu preferencji nie przeszkodzi też posiadanie lokalu nabytego w spadku w okresie oszczędzania.

- Można być właścicielem mieszkania dowolnej wielkości położonego za granicą.

- Można mieć mieszkanie lub dom wyłączone z użytkowania.

Na podstawie decyzji organu nadzoru budowlanego (np. wskutek katastrofy budowlanej, powodzi, wichury lub innego żywiołu). Decyzja taka powinna być wydana co najmniej na 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o udzielenie „Kredytu 2 proc”.

Podstawa prawna: Ustawa z 26 maja 2023 r. o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe (DzU z 15 czerwca 2023 r., poz. 1114)


Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego