- To zrozumiałe, że zima będzie trudna - powiedział w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekonując, że warto postrzegać zimę jako czas, który przybliża do zwycięstwa.

- Wróg ma wielką nadzieję wykorzystać zimę przeciwko nam: uczynić zimowy chłód i trudności częścią swojego terroru. Musimy zrobić wszystko, aby przetrwać tę zimę, bez względu na to, jak trudna może być - mówił.

Czytaj więcej

Wspólna unijna pożyczka dla Ukrainy. Orbán: Węgry to zablokują

- Rosja wciąż ma rakiety i przewagę w artylerii - tak, ale my mamy coś, czego okupant nie ma i mieć nie będzie. Chronimy nasz dom, a to daje nam najsilniejszą możliwą motywację - stwierdził Zełenski dodając, że walka o wolność powiększa każdą siłę.

Prezydent Ukrainy wzywał obywateli swego kraju, by zimą pomagali sobie bardziej niż kiedykolwiek. - Aby przetrwać zimę, musimy być jeszcze bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek. Nie możemy pozwolić na żadne wewnętrzne konflikty, które mogą osłabić nas wszystkich. Cała Ukraina powinna stać się jednym wielkim "punktem niezłomności" - dodał Zełenski, nawiązując do nazwy miejsc wyposażonych w generatory prądu, w których mieszkańcy Ukrainy mogą ogrzać się i naładować baterie w swoich telefonach.

W wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski odniósł się też do sytuacji na froncie. Oświadczył, że wojsko ukraińskie utrzymuje pozycje nawet na "najtrudniejszych kierunkach". - Ile razy okupanci zamierzali zająć cały Donbas, aby być w Bachmucie... Ile razy już ogłaszali swoje postępy, swoje zwycięstwa? - pytał.

Czytaj więcej

Prezydent Duda ostrzega przed wojną światową. "Nie mówię tego, aby kogoś straszyć"

Zełenski ocenił, że kluczowym zadaniem państwa i narodu jest wspieranie sił zbrojnych. - Wiem, jak trudno jest w Bachmucie, w Donbasie. Chłopaki, trzymajcie się! Jestem z wami. Naród jest z wami - powiedział prezydent Ukrainy, zwracając się do ukraińskich żołnierzy.