Jak podaje afgańska stacja telewizyjna Ariana News, talibowie gniewem zareagowali na zniszczenie przez amerykańskie wojsko sprzętu wojskowego.

Tuż przed odjazdem w kontrolowanych eksplozjach wysadzone zostały w powietrze m.in. wozy opancerzone.

- Stany Zjednoczone celowo zniszczyły sprzęt wojskowy, w tym helikoptery, pojazdy opancerzone i obiekty wojskowe - powiedział Haqqani.

- Przez lata nazywali nas niszczycielami. Teraz to oni są tymi, którzy niszczą. Zniszczyli nasze narodowe aktywa - mówił talibski przywódca.

Szef Głównego Dowództwa Wojsk USA gen. Kenneth McKenzie potwierdził, że siły amerykańskie przed opuszczeniem Afganistanu zdemilitaryzowały pozostawiony sprzęt - do 70 pojazdów MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) - o zwiększonej odporności na miny i ataki z zasadzki, 27 pojazdów taktycznych Humvee i 73 śmigłowce.

Odkąd talibowie przejęli władzę nad Afganistanem 15 sierpnia, przejęli także kontrolę nad sprzętem wojskowym, który w poprzednich latach USA przekazały rządowi afgańskiemu.

Oznacza to, że są w posiadaniu ponad 200 pojazdów opancerzonych, w tym także Humvee i ok. 40 śmigłowców, wśród nich wielozadaniowe UH-60 Black Hawk , zwiadowcze helikoptery szturmowe i drony ScanEagle.

Po wycofaniu się Amerykanów z Afganistanu, w mediach społecznościowych pojawiły się nagrania ukazujące talibów, prezentujacych amerykańskie pojazdy wojskowe i broń. W różnych częściach kraju widziane były również amerykańskie samoloty.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ